USD = 41.10 грн.
EUR = 43.70 грн.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:

Турецька республіка розташована на стику Європи та Азії. Межує з Грецією, Болгарією, Грузією, Вірменією, Азербайджаном, Іраном, Іраком, Сирією.

КЛІМАТ:

М'який середземноморський, дощі вкрай рідкісні, бувають тільки пізньої осені та ранньою весною. В залежності від часу доби і сезону, температура повітря коливається від +5 градусів до +45 градусів, температура води від +2 градусів до +30 градусів.

ЧАСОВИЙ ПОЯС:

Місцевий час в Туреччині не відрізняється від українського (GMT +02:00).

СТОЛИЦЯ: 

Анкара. 

МОВА: 

Єдиною державною мовою в Туреччині, що відноситься до тюркської групи, є турецька мова. Сучасна турецька мова склалася на основі народної мови Туреччини, старотюрської і центральноазіатських тюркських мов з великою кількістю запозичень з французької лексики. Арабський алфавіт нині замінений латинським, він використовується тільки для арабської мови в мечетях, школах з вивчення Корану, на предметах культу і сувенірах. Писати по-турецьки арабськими літерами заборонено законом. У Туреччині широко поширені також англійська та німецька мови.

НАСЕЛЕННЯ:

Турки відрізняються ввічливістю і чесністю. У скрутній ситуації вам охоче допоможуть. При спілкуванні з турками не слід квапитися. Як будь-який східний народ, вони, за західними мірками, досить повільні і не дуже пунктуальні. Якщо ви домовляєтеся про яку-небудь послугу або операцію, обговоріть ціну заздалегідь. Велике значення, турки надають етикету. Дуже шанобливо вони відносяться до людей, які поважають їх традиції або знають хоча б пару слів по-турецьки. У цьому випадку, перед Вами відкриваються буквально всі двері. Державна релігія - іслам .

ПРАВИЛА В`ЇЗДУ-ВИЇЗДУ:

Митні процедури в Туреччині – це лише формальність. Заборонено завозити лише те, що не можна ввозити в багатьох інших країн (зброя, наркотики).

ВАЛЮТА:

Грошовою одиницею в Туреччині є турецька ліра. Курс поступово зростає і перед Вашим виїздом за кордон, поцікавтеся в туристичному агентстві, який курс на сьогоднішній день. Обмін валют в туристичних регіонах на національну валюту не представляє ніяких труднощів, протягом усього дня працюють обмінні пункти.

ОРЕНДА АВТОМОБІЛЯ:

Оренда автомобіля в цій країні не проблема. Починаючи від 30 доларів США на добу, Ви можете вибрати собі будь-який автомобіль і чим більша кількість днів оренди автомобіля, тим більший шанс знизити вартість оренди.

ЗВ'ЯЗОК:

Як і в багатьох країнах, тарифи на міжнародні розмови з Україною в готелях дуже високі і ми рекомендуємо Вам, купивши телефонну картку, користуватися звичайними міськими автоматами. Вартість 1 хвилини розмови з Україною становить трохи більше 1 долара США. Для туристів, які мають мобільні телефони можемо повідомити, що на території Туреччини працює стандарт GSM - 900 і є міжнародний роумінг з українськими операторами, при цьому Вам необхідно уточнити до від'їзду у Вашого оператора вартість вхідної та вихідної хвилини розмови.

КУХНЯ:

Харчування в Туреччині на курортах в основному європейське, але обов'язково присутні безліч турецьких спецій.

ЧАЙОВІ:

Чайові в Туреччині, як і в усьому світі, прийнято давати в готелях і ресторанах. Сума чайових приблизно дорівнює 10 відсоткам від оплачених послуг або Вашого замовлення. Чайові дають носіям (у межах 1 $), офіціантам - 10% від вартості обіду. Таксистам давати чайові не прийнято.

ПАМ'ЯТКИ / ЕКСКУРСІЇ:

Відпочинок у Стамбулі - це знайомство з містом з тисячолітньою культурою та унікальними пам'ятками трьох світових релігій. Готелі Стамбула забезпечать Вас хорошим зарядом сил, які можна витратити на огляд визначних пам'яток.

Тури в Стамбул познайомлять вас з більшістю історичних пам'яток Старого міста . Найвідоміші з цих пам'яток - Софійський Собор, Блакитна Мечеть, площа Іподром, Стіни Феодосія, палац Топкапи, Мечеть Сулеймана, підземне водосховище Еребатан (Цистерна Базиліка), Церква Св. Ірини, археологічний музей, Гранд Базар та Єгипетський ринок.

Тури в Стамбул познайомлять вас з історичними місцями Азіатської частини міста , такими, як фортеця Anadolu, палац бейлербей (Beylerbeyi), Палац Кючюксу (Kucuksu Kasri), Літній палац Хідів (Hidiv Kasri), Дівоча вежа, мечеть Cinili, та іншими.

Стародавній Візантій, колишня Антонія, колишній Другий Рим, Константинополь, Царгород і нинішній Істанбул або Стамбул представляється Вам у всій красі. Нагадаємо, що його називають: Дивом Світу, Перлиною Босфору, Обителлю переказів і Поезії, Столицею Імператорів. Останнє - безсумнівно: місто було резиденцією 10 римських, 82 візантійських імператорів і 30 османських султанів. У нього є ще сотні інших епітетів. Спробуйте придумати свій. Але це потім, після ґрунтовного знайомства зі Стамбулом.

Однією з найголовніших причин перетворення Стамбула в світову метрополію стало географічне положення міста. Стамбул, що знаходиться на перетині 48 градусів північної широти і 28 градусів східної довготи, єдине місто в світі, яке розташоване на двох континентах . Стамбул лежить на 14 пагорбах, у кожного з яких є своя назва, але зараз не будемо втомлювати вас їх перерахуванням. Слід зазначити наступне - місто складається з трьох нерівних частин, на які його розділяють Босфор і Золотий Ріг (невелика затока завдовжки в 7 км). На Європейській стороні: історичний півострів, розташований на півдні Золотого Рогу, а на півночі Золотого Рогу - райони Бейолу, Галата, Таксим, Бешикташ, на азіатській же стороні- "Нове місто". На Європейському континенті розташовані численні торговельні та службові центри, на Азіатському - переважно житлові райони. В цілому, Стамбул, довжиною в 150 км і шириною - 50 км, має приблизну площу 7 500 км. Але ніхто не знає його справжніх кордонів, він ось-ось зіллється з містом Ізміт на сході. При безперервній міграції з сіл (до 500 000 на рік) інтенсивно збільшується чисельність населення. Щорічно, в місті з'являється 1 000 нових вулиць, а в західно-східній осі забудовуються нові житлові райони. Чисельність населення невпинно збільшується на 5% в рік, тобто кожні 12 років збільшується у двократному розмірі. Кожен п'ятий житель Туреччини проживає в Стамбулі. Число туристів, які відвідують це чудовий місто, досягає 1,5 млн. Сама ж чисельність населення нікому точно невідома, офіційно, за даними останнього перепису населення, в місті проживає 12 млн. чоловік, хоча зараз ця цифра зросла до 15 млн., а деякі стверджують, що в Стамбулі живуть вже 20 млн. чоловік.

Переказ свідчить, що засновником міста в VII столітті до н.е. був мегарский вождь Візант, якому дельфійський оракул передбачив, де краще влаштувати нове поселення. Місце дійсно виявилося дуже вдалим - мис між двома морями - Чорним і Мармуровим, наполовину в Європі, наполовину в Азії. У IV столітті н.е. римський імператор Костянтин вибрав поселення Візантія для будівництва нової столиці імперії, яку в його честь назвали Константинополем. Після падіння Риму в 410 році, Константинополь остаточно утвердився в якості безспірного політичного центру імперії, яка з тих пір  іменувалася вже не Римською, а Візантійською. Найвищого розквіту місто досягло за часів імператора Юстиніана. Це був центр казкових багатств і немислимої розкоші. В 9 столітті населення Константинополя налічувало близько мільйона чоловік! Головні вулиці мали тротуари і навіси, їх прикрашали фонтани і колони. Вважається, що копію константинопольської архітектури представляє Венеція, де на порталі собору Святого Марка встановлені бронзові коні, вивезені з константинопольського іподрому, після розграбування міста хрестоносцями в 1204 році.

Що означає слово Істанбул? Історики кажуть, що Константинополь в просторіччі давно називали "Істімполі", що в перекладі з грецької буквально означає "до міста". Знаєте, коли двоє зустрічаються на дорозі і один з них запитує іншого (що йде в місто): "Куди ти йдеш?", Він, природно, відповідає: "Істімполі", тобто в місто. Ми і тепер говоримо: "Поїхав до міста, пішов в місто". Тобто, "Істанбул" - це всього лише тюркизірованна форма грецької назви "Істімполі". До речі, російська назва «Царьград», це точний переклад грецької поетичної назви Константинополя "Басілевуса поліс", тобто "Царствене місто".

Стамбул був столицею одночасно декількох держав Східного Рима, Візантії, а також Османської імперії, тому з встановленням кожної нової держави, в столиці починалося будівництво грандіозних архітектурних пам'яток, авторами яких були видатні зодчі. Найважливіші історичні та туристичні багатства Стамбулу знаходяться в центрі Історичного Півострова, в таких районах міста як Сарайбурну і Султанахмет. У періоди Римського, Візантійського та Османського імператорства, ці райони були душею міста, місцем зведення пишних імператорських палаців. Найбільші будівлі церков, помпезні мечеті, а також великі музеї розташовані в цих районах міста. Два пагорби (з семи), також зведені в центрі цього регіону міста. На одному з пагорбів побудований Палац Топкапи, на іншому мечеть Султанахмет. На рівних площах, між пагорбами, розміщені інші історичні пам'ятники. Тут же знаходиться Іподром, де розміщувався центр міста в Візантійський та Османський періоди. Для відвідування кращих музеїв Стамбула, що розташувалися неподалік один від одного, а серед них такі пам'ятки культури як: Храм Святої Софії, палац Топкапи, мечеть Султанахмет, музей Археології, музей Турецької та Ісламської культури, Мозаїчний музей, буде потрібно кілька днів.

Стамбул - місто в якому перетинаються Схід із Заходом, Азія з Європою, іслам з християнством. Місто, в якому найтіснішим чином сплелися і є сусідами різні культури та релігії. З точки зору історичних і культурних цінностей, Стамбул безсумнівно може бути рівнозначний Риму.

Що таке відпочинок в Стамбулі? Пікніки на яхті посеред Босфорської протоки, з видом на будинки міліонерів сади султанів? Свіжа смажена риба, виловлена ​​з моря при Вас, і приготована на решітці, з чудовим вином? Міст через нічний Золотий Ріг, посипаний вогнями міста? А може, відпочинок в Стамбулі це прогулянки по парках старовинних районів, відпочинок на лавках, розписаних віршами, і чудова турецька кава на столику, мало не посеред пішохідної вулички Істікляль? Вечори на запальних дискотеках в модних клубах на набережній, або відпочинок на штучних островах в морі в межах Стамбула? Задоволення від відвідувань багатокілометрових ювелірних вуличок Гранд-Базару або пряний аромат Єгипетського базару? Велична тиша мечетей, і візантійських храмів, під куполами яких відпочиває сам Бог? Радість покупкам, придбати які можна в будь-якому з десятків тисяч сімейних магазинчиків або супермаркетів Стамбула, найпрекраснішого міста світу? Безтурботне проведення часу в розкішних готелях, де золото блищить на столових приборах, люстрах і кранах, або в затишних сімейних готелях, де можна відчувати себе, як вдома? Кожен сам вирішує для себе, чим стане для нього відпочинок в Стамбулі. Лише одне незмінне у всіх його проявах: Стамбул стане для вас другою домівкою. Назавжди. В якому б районі Стамбула Вам не довелося побувати, кожен з них відкриє Вам справжнє обличчя цього унікального міста. Міста блискучі золотом величезних палаців на узбережжі Босфору, або міста маленьких рибальських будиночків, які тиснуться один до одного на крутих вуличках, пагорбів Стамбула. Міста веселої і святкової вулиці Істікляль. Діловий район Таксим - розташований зовсім недалеко від моря, та поблизу стадіона футбольного клубу «Бешикташ». На прикладі Таксима можна скласти уявлення про те, що таке район Стамбула. Отже, Таксим це діловий центр, і невелика площа, від якої променями розходяться вулички, де цілодобово відкриті ресторанчики і магазини, кінотеатри і кафе. У центрі площі є невеликий затишний парк, де (в Туреччині заведено практично скрізь) встановлені безкоштовні дитячі майданчики. Трохи нижче Таксима - море і розкішний палац Долмабахче . Все - дуже по-стамбульський. Робота, відпочинок, розваги, і звичайно ж, історичні пам'ятники! Все розташовано компактно, затишно, і в той же час не змішується. І такий, з тими чи іншими варіаціями - будь-який район Стамбула.

Магазини Стамбула. Все-таки традиції - велике діло! Особливо коли мова йде про торгівлю. Причому про торгівлю в Стамбулі. Адже тільки в Туреччині культура торгівлі така старовинна, багатогранна та унікальна, що її запросто можна заносити в список пам'яток цієї країни. Купувати в Туреччині одне задоволення! Причому зовсім неважливо, де Ви це будете робити. Величезний супермаркет, в якому можна бродити цілий день, вибираючи, захоплюючись, просто милуючись товарами. Невелика крамничка на кривій вуличці Стамбула, - сімейний магазинчик, - в задній кімнаті якого робить прикраси батько, продає їх син, а ароматний чай Вам під час візиту приносить невістка господаря. І весь час, коли Ви милуєтеся прикрасами, не поспішаючи розмовляєте з торговцем, у ваших ніг снують вже його (третє покоління торговців) - діти. Так, в Туреччині знають, як торгувати, і вміють це робити! Тільки в Стамбулі є таке поняття, як невелике торгове місто. Що це? Гранд-базар - величезний простір, що складається з вулиць, де замість будинків - магазини. Величезні ювелірні квартали, текстильні проспекти, сувенірні вулички - все це Гранд-Базар, де можна купити все, що вашій душі завгодно за ціною нижче запитуваної. Звичайно, зі знижкою! Адже турки люблять не тільки торгувати, але і торгуватися: поважаючий себе турецький торговець завжди знизить ціну для покупця, який знає толк в бесіді. В Стамбулі двадцять мільйонів осіб, а на кухні Стамбула їх в десятки разів більше. Тільки для тих, хто хоч раз побував в ресторанах Стамбула, вираз «ріг достатку» стає абсолютно конкретним, і не образним. Тому що тільки в цьому місті перемішані стільки стилів і напрямків кулінарії, що Стамбул по праву вважається сучасним Вавилоном кухні. Османська кухня і її вишуканий (на цінителя) ішкембе - суп з потрухів, який поставить на ноги будь-кого: після хвороби, чи після бурхливо проведеної ночі.  Розкішні м'ясні котлети Кефтиу, густі і ароматні супи. А середземноморська кухня, і велика кількість свіжої риби в ресторанах Стамбула? Напевно, тільки тут ви зможете, прогулюючись по вулиці, підійти до вітрини, вибрати собі живу рибу за смаком і подивитися, як її приготують саме для Вас. А ще млинці, чай, солодощі, та випічка, яка в ресторанах Стамбула вважається фірмовою «фішкою». Хочеться чогось простіше? Чогось більш звичного і традиційного? Немає проблем, ресторани Стамбула дають і таку можливість. У цьому місті - безліч ресторанів швидкого харчування, які взяли від класичного «фаст-фуду» швидкість, а від ресторанів - якість і свіжість їжі.

ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБУВАННЯ В КРАЇНІ:

Оскільки Туреччина - мусульманська країна, вживання на вулицях спиртних напоїв (навіть пива), в деяких випадках може викликати несхвалення.

Правила поведінки. Не слід фотографувати жінок у чорних накидках, чоловіків - тільки з їх згоди. При вході в мечеть або приватний будинок прийнято знімати взуття . Взуття залишається біля входу. У багатолюдних мечетях, особливо відвідуваних туристами, взуття можна класти в поліетиленові пакети і брати з собою всередину. Якість товарів у вуличних торговців може бути дуже різною.

Час роботи установ:

Археологічні пам'ятки: з 8:00 - 9:00 до 17:00 - 18:00 щодня без перерви на обід.

Банки: з 8:30 до 17:00 (перерва з 12:00 до 13:30) всі дні, крім суботи та неділі. На курортах банки працюють щодня.

Критий ринок (Стамбул): з 8 до 18:30 всі дні, крім неділі.

Мечеті: відкриті майже весь час, але краще не входити під час молитви (приблизно 20 хвилин після заклику до молитви), а також в п'ятницю (священний день для мусульман), особливо вранці.

Музеї: з 8:30 або 9:30 до 17:00 або 17:30, влітку закриваються пізніше (перерва з 12:00 або 12:30 до 13:00 або 13:30). Більшість музеїв закрито в понеділок, а Султанський палац Топкапи в Стамбулі не працює по вівторках.

Урядові установи: з 8:00 або 9:00 до 16:00 або 17:00 (перерва приблизно з 12:00 до 13:00), під час Рамазана години роботи можуть бути скорочені. У літню пору в деяких містах установи працюють з 7 або 8 годин і до 14:00.

Безкоштовні громадські туалети є як правило у кожній мечеті.

СУВЕНІРИ:

Вибір сувенірів в Туреччині величезний: латунні і мідні вироби ручної чеканки, керамічні та дерев'яні різьблені вироби із зображеннями на ісламські теми, вази і скриньки з алебастру і онікса, килими. Багатий вибір вин, прянощів і східних солодощів. Турецькі ринки знамениті на весь світ. Тут можна знайти все що завгодно. Товари народного споживання вигідніше і дешевше купувати в Стамбулі або Ізмірі. Це шкіряні і бавовняні вироби, дублянки, прикраси з золота, срібла, дорогоцінних, напівкоштовних каменів. Проте, дорогий швейцарський годинник і ексклюзивну французькі парфуми де-небудь на стамбульському ринку краще не купувати. Торгуватися в Туреччині необхідно і чим "віртуозніше" у Вас це виходить, тим на більшу знижку Ви можете розраховувати.

ПОЛЕЗНЫЕ ТЕЛЕФОНЫ:

Поліція - 155
Швидка допомога – 112
Пожежна охорона – 110
Жандармерія (дорожна поліція) - 156
Туристична інформаційна служба (региональне представництво в Анталії)
Тел.: (242) 343 2759 (3 лінії)
Факс: (242) 343 2758
Довідкова служба - (242) 241 1747
Туристична поліція - 431 061

ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ В ТУРЕЧЧИНІ:

Sancak Mahallesi 206
Sokak No: 17, 06550
Cankaya - Ankara / Turkiye
Тел.: +90 312 441 5499, 440 5289, 442 1658
Факс: +90 312 440 6815
Web: www.web.ttnet.net.tr