USD = 41.10 грн.
EUR = 43.70 грн.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:

Країна розташована в південно-східній частині Європи, на північному заході Балканського півострова, в східних відрогах Альп. Межує з Італією, Австрією, Угорщиною та Хорватією, на заході вузькою смугою виходить до Адріатичного моря в районі затоки Трієста.

КЛІМАТ:

Переважно помірно-континентальний, чітко розрізняються три кліматичні зони - середньоєвропейська на сході країни з жарким літом і холодною зимою, альпійська на північному заході з холодною зимою і помірним літом і середземноморська на узбережжі Адріатики. Влітку середня температура повітря майже по всій території країни становить +21 С, а взимку від - 2 С на північному заході до +6 С на Адріатичному узбережжі. Кращими місяцями в горах вважаються вересень - травень, на узбережжі - з початку червня і до кінця жовтня.

ЧАС:

Відстає від київського на одну годину (GMT + 1).

СТОЛИЦЯ: 

Любляна. 

МОВА:

Словенська. Більшість словенців знає, принаймні, одну з наступних мов - англійська, італійська, німецька.

НАСЕЛЕННЯ:

 Населення приблизно 1,99 млн осіб. Переважна більшість населення складають словенці. Етнічний склад: словенці 91%, хорвати 3%, серби 2%, інші громади 4%. Середня тривалість життя 75  років.

РЕЛІГІЯ:

Велика частина віруючих - католики. Католики становлять 70,8% відсотка віруючих (включаючи і 2% уніатів), лютерани - 1%, мусульмани - 1%.

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ТА ВИЇЗДУ:

Транзит іноземної валюти не обмежений, але вивезти можна стільки, скільки ввезли. Місцеву валюту вивезти можна в сумі 50 доларів в еквіваленті. Без накладення мита ввозяться: до 2 л вина, до 1 л спирту або міцних спиртних напоїв, до 250 мл туалетної води. Особисті речі та подарунки на суму до 100 доларів США до 200 сигарет або 50 сигар або 250 г тютюну. До 50 мл парфумів. Транзит: не бутильованого виноматеріалу, зброї і боєприпасів, наркотичних речовин, предметів мистецтва та виробів з дорогоцінних металів (якщо їх кількість перевищує особисті потреби) - заборонено.

ГРОШІ:

Словенський толар (SIT), рівний 100 стотінам. Обміняти валюту можна в банках (комісія зазвичай складає 1%), поштових відділеннях, готелях (найвища комісія - до 5%), обмінних пунктах («меняльніцах») і турагентствах, а також на вокзалі в Любляні (цілодобово і без комісії). Курс може значно варіюватися в різних місцях. Кредитні карти і дорожні чеки приймаються в більшості дорогих ресторанів, у відділеннях великих банків, магазинах і готелях, але далеко не всі з них працюють з іноземними кредитними картами, хоча останнім часом кількість таких стрімко зростає. ПДВ входить у вартість більшості товарів і послуг. Багато готелів додатково стягують з прибуваючих вночі клієнтів так званий «туристичний податок» в розмірі близько 2 доларів. Банки відкриті з 8.00 до 18.00 з перервою (зазвичай - з 12.30 до 14.00) по буднях і з 8.00 до 12.00 суботами. Вихідний - неділя, а в деяких банках і понеділок.

ТРАНСПОРТ:

Словенія - невелика країна, тому більша частина перевезень здійснюється автомобільним транспортом. В країні існують дві перпендикулярні один одній автомагістралі: "Словеніка" - від кордону з Австрією та Угорщиною на північному сході до кордону з Італією на південному заході, та "Іллірика" - від кордону з Австрією на північному заході до кордону з Хорватією на південному сході. Любляна з'єднана з Кранью (північно-західний напрямок), Козиною (до морського узбережжя), із Загребом (і далі до Інванчни-Гориці). Мережа допоміжних доріг досить добре розвинена, але на багатьох з них часто відсутні дорожні покажчики. 
Автобус - найдешевший  і зручний вид транспорту Словенії. Година шляху в середньому коштує близько 2 євро, провіз багажу - 0,5 євро. Квиток можна купити за добу або заплатити за поїздку прямо в автобусі. На кінець тижня квитки краще бронювати заздалегідь. У столиці автобусне сполучення досить розвинене, квиток оплачується жетоном на одну поїздку або готівкою в касу, а також проїзним на необмежену кількість поїздок протягом одного дня або тижня (продаються в червоних кіосках). Вартість проїзду не залежить від відстані. Автобуси основних маршрутів працюють з 3.00 до 24.00, решта - з 5.00 до 22.30.

ОРЕНДА МАШИНИ:

Оформлення проводиться за наявності міжнародних водійських прав і оплаченої страховки (або внесення грошової застави, сума якої залежить від цінової групи машини). Додатково сплачуються близько 8 євро в день і місцевий податок 20%. Швидкість по шосе обмежена 130 км / год, на інших дорогах - 90 км / год, в населених пунктах - 50 км / год. Оплата мита на автомагістралях і за проїзд через тунель Караванке (близько 5 євро), що з'єднує північні райони з Австрією, проводиться у дорожніх службовців (автоматів немає). У центрі міста місця для стоянки машин позначені блакитною лінією. Як правило, такі стоянки платні. Талони продаються на станціях обслуговування або в кіосках і прикріплюються до вітрового скла, попередньо вказавши на ньому день тижня і час парковки.

КУХНЯ:

 Сусідство з Австрією, Угорщиною та  Італією помітно відбилося на національній кухні, однак кожен район Словенії славиться своїми делікатесами. Фірмовою стравою  в Гореньска, на кордоні з Австрією, вважаються жирні ковбаски (kranjske klobase) з хріном (hren). У Прекмурьє, поруч з Угорщиною, люблять курячий папрікаш (kurji paprikas) з червоним соусом бешамель. Пельмені з бараниною (zlikrofi z bakelco) звична страва в Ідрії. Карст відомий своїми копченостями (kraski prsut), рибний суп з Істрії (ribji brodet), а найпопулярніша страва Сежана - місцеві гриби-трюфелі. Словенія - виноробна країна. Крім гір, виноград росте і в долинах, і на пагорбах. Особливо благодатний грунт на плато Карст, на яких визріває сорт червоного вина Kraski Teran, на узбережжі росте сорт Refosk. Найбільший виноробний район Словенії - басейн річки Драва - знаменитий перш за все білими винами Renski Rizling, Laski Rizling, Traminec.

ПАМ'ЯТКИ / ЕКСКУРСІЇ:

Блендский замок - колишня резиденція бріксенскіх єпископів. Птуй - збереглися римські руїни, місце традиційних карнавалів. Біля найвищого піка Словенії - гори Триглав (2863 м), розкинувся національний парк, на території якого знаходяться гірськолижні курорти Бохінь, Бовец і Краньська Гора. Бальнеологічні курорти в Рогашке Слатине, Порторожі, Чатеже. Основні туристські центри - Любляна, Марібор (звідки туристи направляються на численні гірськолижні курорти), Постойна, розташована біля карстової печери Постойнска Яма, і морський курорт Порторож на узбережжі Адріатичного моря. Фешенебельний курорт Бленд на березі однойменного озера, де взимку катаються на ковзанах, а влітку відпочивають на пляжі.

Міста Словенії багато в чому зберегли середньовічний колорит. Переважають вузькі вулички з 2-поверховою забудовою, збереглися давні міські стіни, ратуші, численні замки. Любляна - примітна стара частина міста з трьома мостами, один з яких веде до Ратуші (1718 року), з фонтаном в стилі бароко і двома відкритими внутрішніми двориками. На пагорбі височіє старовинний замок і Люблінський Собор, в якому збереглися старовинні фрески. Цікаві Міський Музей, Національний Музей, Національна галерея, Муніципальна Галерея і Сучасна Художня Галерея, церква Св. Кирила і Мефодія. Марібор - собор і замок, побудовані в XII ст, Пірана - морський музей, будівля ратуші і суду, церква Св. Георгія (1344 року). Копер - готичний кафедральний собор (XV ст.) і палац Престора (1452 року).

Найбільші річки - Сава і Драва - належати до басейну Дунаю. У горах багато льодовикових і карстових озер. Майже половина території країни вкрита лісами. Букові і дубові ліси в високогір'ях змінюються змішаними і хвойними лісами, субальпійськими і альпійськими луками. Високогір'ї поступово переходить в невисокі гори і пагорби, порослі хвойними і листяними лісами, а потім і в родючі долини річок.

Пейзаж тут дуже гарний і різноманітний. Відрогами  гір деруться вгору ялинові і соснові ліси, нижче зростає модрина, потім бук та інші листяні породи, ліси на сході складаються в основному з граба, дуба і каштана благородного. Середземне море має свій вплив на флору і фауну плато Карст і всього морського узбережжя.

У гірських лісах мешкають олені, рябчики та глухарі. Вище за всіх забралися сарни і альпійські козли. У долинах живуть козулі і зайці, дикі кабани куріпки та інша перната дичина. Пернаті й інші дрібні тварини тут ті ж, що і в інших країнах Центральної Європи. Іноді в глухих лісах можна зустріти ведмедя. Окрасою східних рівнин є лелеки, які облюбували для гнізд піщані труби житлових будинків. Гірські струмки та озера, як правило, багаті на рибу. Тут водиться і форель.

СУВЕНІРИ:

З Словенії можна привезти: вишивку (Ідрія, Блед), в'язані вироби ручної роботи, гончарні, плетені вироби та вироби з металу, кришталь (найбільш відомий кришталь з Рогашки), чудові словенські вина, міцні національні алкогольні напої: «медичні», «хрушковець »,« вільямовка », косметичні препарати з фанго.

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:

Поліція - 113
Швидка допомога і пожежна команда - 112
Автомобільна асоціація Словенії / допомога на дорозі: +386 1987

ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ В СЛОВЕНІЇ:

WTC, X. nadstropje, Dunajska cesta 156, p.p. 198
Ljubljana
Tel.: +386 1 569 27 51
Fax: +386 1 452 27 51
E-mail: consulate.ua@siol.net

ПОСОЛЬСТВО СЛОВЕНІЇ В УКРАЇНІ:

Київ, вул. Богдана Хмельницького 48
Тел.: +38 (044) 585 23 32