USD = 35.80 грн.
EUR = 37.47 грн.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:

Швейцарія - держава в Центральній Європі. Швейцарія - гірська альпійська країна. Багато масивів швейцарських Альп досягають висоти 4 тис. м. Найвищі точки - вершини Монто-троянда (4640 м) і Юнгфрау на північному заході Швейцарії височіють невеликі (800 м) гірські хребти Юри: між Альпами і Юрою лежить швейцарське плоскогір'я. В Альпах беруть початок численні бурхливі річки (Рейн, Рона, Тічино) з великою кількістю водоспадів. Швейцарське плоскогір'я усіяне озерами (найбільші з них Женевське і Боденське), на мальовничих берегах яких розташовані міста і курорти. Є також багато високогірних курортів.

КЛІМАТ:

Помірно континентальний, альпійський. Потужні гірські системи обумовлюють відмінності в кліматичних умовах різних районів Швейцарії. У горах влітку не спекотно від +16 до +18 С, у низинах і на території північної частини країни досить тепло від +18 до +27 С. У Женеві середня температура січня близько 0 С, липня - +19 С. Опадів випадає від 800 мм. на рівнині до 2500 мм. в рік на західних схилах гір. Подорожувати по країні можна в будь-який час року.

ЧАС:

Різниця з часом в Україні - відстає на годину.

СТОЛИЦА: 

Берн. 

МОВА: 

Німецька(швейцарська німецька), французька, італійська, реторманська.

НАСЕЛЕННЯ:

Корінне населення Швейцарії складає близько 7 мільйонів осіб.

РЕЛІГІЯ:

46% протестанти, 45% католики, 6% сповідують інші релігії.

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ-ВИЇЗДУ:

При в'їзді до Швейцарії дозволяється безмитно ввозити предмети особистого користування: одяг, фото і кінокамери, спортивний інвентар, музичні інструменти, запас їжі на 1 день, подарунки на суму 200 швейцарських франків, 2 л спиртних напоїв міцністю до 15 °, 200 сигарет (або 50 сигар, або 250 г тютюну). Тютюн і спиртне можуть ввозитися особами не молодше 17 років. При виїзді зі Швейцарії обмежень на вивезення товарів немає.

ГРОШІ:

Швейцарський франк (CHF), рівний 100 сантимам (раппен в німецькій Швейцарії). В обігу знаходяться купюри номіналом 10, 20, 50, 100, 500 і 1000 франків, а також монети в 5, 2, 1 франк, 50, 20, 10 і 5 сантимів. У багатьох магазинах можна розплачуватися конвертованою валютою, до оплати приймаються всі основні кредитні картки і туристичні чеки. Поміняти гроші можна в будь-якому відділенні банку, у вечірній час - в обмінних пунктах великих універмагів, аеропортів і в деяких туристичних агентствах. Міняти гроші краще за кордоном, позаяк в самій Швейцарії курс національної валюти завищений. Податок на додану вартість у Швейцарії складає 7,5%. У готелях і ресторанах в суму рахунку включені всі податки. При покупці в одному магазині на суму понад 500 франків можна отримати відшкодування ПДВ. Для цього необхідно отримати в магазині чек "Tax-free Shopping Cheque" (необхідний паспорт), за яким при виїзді з країни вам  повинні виплатити ПДВ в банку на території аеропорту або поставити печатку. У цьому випадку після повернення додому форму з печаткою необхідно відправити поштою для отримання чека з відшкодуванням ПДВ. У великих магазинах ПДВ відшкодовується на місці при пред'явленні паспорта.

ТРАНСПОРТ:

Система внутрішнього залізничного сполучення дуже сучасна і якісна, але при цьому  вкрай дорога (2-й клас Цюріх - Женева - 77 CHF, Церматт - Женева - близько 100 CHF, поїздка в 1-му класі ще на 50% дорожче). Бронювати місця рекомендується тільки на особливі поїзда, зазвичай квитки вільно продаються на всі напрямки. На звичайні поїзди квитки бронюються тільки для великих груп. Зручно придбати єдиний проїзний квиток "Swiss Pass", що діє на території Швейцарії для проїзду на автобусах, поїздах і катерах, а також дає 25% знижку на фунікулери і ряд інших пільг. При його покупці автоматично видається "Swiss Family Card" (сімейна картка), що дає право безкоштовно перевозити дітей до 16 років. "Swiss Pass" діє протягом обраного терміну і не допускає вилучення або додавання днів дії. "Swiss Pass" бувають двох видів - "Swiss Flexi Pass" і "Swiss Card". "Swiss Flexi Pass" діє протягом будь-яких трьох днів поточного місяця. "Swiss Card" надає 50% знижку при купівлі квитків на всі напрямки "Swiss Travel System", плюс дає право на 2 безкоштовні поїздки (при в'їзді та при виїзді з країни). Система громадського транспорту складається з автобусів, трамваїв і, в багатьох місцях, тролейбусів. Квитки продаються в автоматах (приймають тільки монети), встановлених на кожній зупинці. У самому транспортному засобі квиток купити не можна. За безквитковий проїзд стягується великий штраф. Квиток вартістю 2,2 CHF дає право на поїздки протягом години, число пересадок не обмежується. Пасажирам до 16 років, жінкам старше 62 років і чоловікам старше 65 років надається 50% знижка. Квиток вартістю 1,5 CHF дає право на поїздку в 3 зупинки з поверненням протягом пів години. Квиток "carte journaliere" (5 CHF) дає право на необмежену кількість поїздок в межах центру міста на один день. Його можна придбати в газетних кіосках з написом "Transports Publics Genevois (TPG)". Власники квитка "Swiss Pass" можуть їздити в громадському транспорті Женеви безкоштовно. Громадський транспорт Цюріха - мережа трамвайних маршрутів ( "VBZ-Zuri-Linie"), які працюють з 5:30 до півночі з інтервалом в 6 хвилин в "години пік" і 12 хвилин в інший час. На зупинках знаходяться автомати, в яких можна купити карти маршрутів, квиток на одну поїздку, а також проїзний квиток на один день вартістю 6,4 CHF. Таксі можна замовити за телефонами 022 / 321-22-23, 022 / 794-71-11, 022 / 331-41-33. Базовий тариф при посадці - 5 CHF на пасажира, далі нараховується по 2 CHF за км. Вечірньої пори і неділями існує додаткова оплата.

ОРЕНДА АВТО:

Взяти автомобіль в оренду можна у всіх аеропортах, на великих вокзалах і в містах у прокатних фірм. Крім цього, міжнародні фірми, які здають в оренду машини, мають у всіх країнах бюро попереднього бронювання, в яких туристи можуть за спеціальним тарифом зарезервувати машину, ще перебуваючи в своїй країні.

ЗВ'ЯЗОК:

Swisscom - найбільша телекомунікаційна компанія Швейцарії. Для того, щоб оплатити дзвінок, можна скористатися кредитною карткою. Картки Taxcard і International Prepaid Card також використовуються для оплати розмови з телефону-автомата. Таку картку можна придбати на пошті, на залізничному вокзалі, в кіоску, на заправній станції і в інших місцях. По всій Швейцарії розташовані магазини Swisscom. У них Ви можете взяти в оренду мобільний телефон. При телефонних дзвінках з України до Швейцарії набирайте, будь ласка, 8-10-41 + код відповідного міста без нуля (при розмовах усередині Швейцарії код відповідного міста має перед собою 0).

КУХНЯ:

Швейцарська кухня з'явилася в результаті складного, тривалого і суперечливого розвитку під впливом багатьох народів, які проживають в країні. Особливо великий вплив мали французькі, італійські та німецькі кулінарні традиції. Головна особливість місцевої кухні - велика кількість сиру і кисломолочних продуктів, а також м'яса з різноманітними приправами. Обов'язково слід спробувати традиційне "фуа-гра" або "чіз фондю" - розплавлений в киплячому білому вині сир "Грюйер" або "Емменталь", приправлений спеціями. Куштувати цю страву варто в гарячому вигляді, вмочуючи в сир шматочки білого хліба і обов'язково запиваючи білим вином. Ще одне популярна сирна страва - "раклетт", що являє собою особливим чином підсмажений сир з хрусткими маринованими огірочками і картоплею в мундирі. Вкрай популярний "Бернес Платтер" - смажені шматочки яловичини і свинини з зеленими бобами або кислою капустою, а також "люріх лешнетцелтес" - тонкі шматочки телятини в соусі. Повсюди вживаються апетитні сосиски всіх видів, особливо славляться ковбаски з кантонів Санкт-Галлен і Берн, а також величезні двометрові сосиски з Цюріха, прекрасні бекони і особливо приготована картопля "решті", яку найкраще подавати в поєднанні з білою мюнхенською ковбаскою "братвурст". Швейцарський шоколад і десерти "хюхлі" і "крепфлі" також відомі в усьому світі. Варто спробувати і особливу, дуже міцну каву "ристрето". У південних кантонах використовується практично тільки італійська кухня з її пастами, піцою, карпачо скампи і рісотто, з великою кількістю зелені та оливкової олії. Швейцарські вина і пиво прекрасні. Серед білих вин виділяються "Йоханніoберг", "Фердан", "Лавю", серед червоних - "Ламей", "Корон" і "Дол". Гарні лікери "Кірш", "Пфлюмлі" і "Вільяміная", але вони дуже міцні.

ПАМ'ЯТКИ / ЕКСКУРСІЇ:

Популярні гірськолижні курорти Швейцарії: Церматт, Кран-Монтана, Саас-Фе, Санкт-Моріц. Флімс (Flims), Лаакс (Laax) і Фалера (Falera) -  це курорти, що становлять найбільший гірськолижний регіон Швейцарії, який називається "Альпійська арена". Розташовані в кантоні Граубюнден, на сонячному плато між горами Фораб (3018 м) і Флімзерштайн. Регіон пропонує безліч гірськолижних трас різної категорії складності. Від селища Флімс на крісельному підйомнику можна дістатися до станцій Фоппа (1420 м) і Нараус (1843 м). Тут вільно почуватимуться лижники середнього рівня. Від вершини Фораб до селища тягнеться найдовша траса регіону - Дер Вейсе Шус (Der Weisse Schuss, 14 км, перепад висот 1900 м).Якщо ви вирушите в Східну Швейцарію, то неодмінно побачите одну з найбільш вражаючих красот країни - Рейнський водоспад (середні витрати води - 1 100 м3 в секунду). Поблизу водоспаду розташоване старе гарне місто Шаффхаузен. Ця частина країни рясніє незвичайними строкатими квітковими килимами: альпійська троянда (рододендрон), едельвейси, ломикамінь, проломник. Маленькі містечка і села, що володіють ненав'язливим шармом, чудово виглядають в оточенні  таких природних ландшафтів. У Центральній Швейцарії можна помилуватися горою Пілатус - улюблене місце відпочинку як самих жителів країни, так і закордонних туристів.

Льодовик Фораб пропонує спортсменам 7 км гірськолижних трас. Увагу досвідчених лижників привернуть спуски з гори Кассон, а також траси, що ведуть в Плаун з вершини Грауберг (2 228 м). Новачки зможуть подолати спуски з Грауберга в Нагенс. Найскладніший спуск - ФІС Фачас (FIS Fatschas, 4 800 м, перепад висот 140 м) - тягнеться від Крап-Сонь-Гьон. Туди можна дістатися залізницею від станції Лаакс-Муршетг, розташованої у села Лаакс. Поруч з Крап-Сонь-Гьон, а також на льодовику Фораб обладнані "хаф-пайп" для сноубордистів. Любителям бігових лиж пропонується 46 км трас, причому лижня Нер (Ner, 3000 м) тричі на тиждень висвітлюється вечорами. До послуг гостей курортів: катання на ковзанах, дельтапланеризм, польоти на повітряних кулях, верхова їзда. Бажаючі можуть поплавати в басейні, зайнятися тенісом, стрільбою, картингом, пограти в сквош, відвідати ресторани і бари. У селі Фалера збереглася церква, побудована в 15 столітті. У сусідньому містечку Кур можна оглянути музеї та романський собор.

Головне місто Центральної Швейцарії - Люцерн, зберіг свій середньовічний вигляд. Фортечна стіна (870 м) існує тут з 1400 року. Серед численних архітектурних пам'яток міста найбільшу цікавість викликає перша у Швейцарії значна споруда епохи бароко Єзуітенкірхе (Jesuitenkirche).

600 швейцарських музеїв чекають своїх відвідувачів о будь-якій порі року. Найпопулярніші з них - Швейцарський історичний музей (Schweizerisches Landesmuseum) в Цюріху і музеї мистецтв Базеля, Берна, Женеви і Цюріха.

Різноманітне і багате  й культурне життя країни. Кожне велике місто має свій театр і симфонічний оркестр. З музичних театрів найбільш відомі Оперний театр в Цюріху, Гранд-театр (Grand Theatre) в Женеві і Базельський міський театр. Літо в Швейцарії - пора фестивалів, вони проходять в Лозанні, Цюріху, Монтре і багатьох інших містах. Крім всесвітньо відомих міжнародних музичних фестивалів, в Люцерні щорічно проходить карнавал. Свято починається завжди в четвер і триває до першої середи великого посту.

СУВЕНІРИ:

Швейцарські годинники вважаються  кращими і найточнішими годинниковими механізмами в усьому світі. «Swiss made» на циферблаті вже давно позначає заслужений знак якості. У кожному великому місті буде досить багато часових та ювелірних магазинчиків з величезним вибором годинників на будь-який, найвишуканіший та найвитонченіший смак, починаючи від модних годинників з ручним хронометром з величезним цінником, і закінчуючи більш бюджетними марками. Заради цікавості, спробуйте виявити найдорожче з цих механічних творів мистецтва, повірте, ці сувеніри зі Швейцарії «осліплять вас своїм блиском!». Швейцарія незмінно змагається з Бельгією за звання країни кращого шоколаду у світі, але немає ніяких сумнівів, що швейцарські сорти солодких ласощів неперевершені. Швейцарія також є батьківщиною величезної харчової компанії Nestlе. Якщо у вас є бажання скуштувати чудовий шоколад (і у вам не шкода витратити на це чималу суму) - ви можете спробувати два кращих традиційних сорти швейцарського шоколаду в Цюріху: Teuscher (спробуйте їх трюфелі) і Sprüngli. Різні регіони Швейцарії мають свої власні регіональні сири. Найбільш відомі з них Gruyère і Емментальский (ті, які весь світ знає, як «швейцарський сир»). Будьте впевнені, всі зразки різних сирів продаються на ринках, і, звичайно, вам просто необхідно спробувати справжнє швейцарське сирне фондю! Вихідна суміш цього фондю складається з половини сиру Vacherin і половини сиру Gruyère, хоча останнім часом з'явилося багато різних комбінацій сирного фондю.Існують дві найбільш популярні марки ножів, Victorinox і Венгер. Обидві марки виробляються Victorinox. Завод Венгер збанкрутував і Victorinox придбав його у 2005 році. Ножі Victorinox - колекційні ножі, з точки зору дизайну, якості та функціональності. 
А ще місцеві жителі полюбляють ... корів, причому у всіх формах та розмірах, і ви зможете знайти всілякі сувеніри і товари, де будуть зображення цих тварин, від корів-іграшок до одягу. Якщо у вас великий бюджет на сувеніри, шукайте традиційні різьблені дерев'яні фігурки ручної роботи в Brienz, а також мереживо і білизну в Санкт-Галлені. А якщо ви шукаєте магазини зі знижками і недорогими цінами, відвідайте район Штауффахер.

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:

Поліція - 117
Швидка допомога - 117
Пожежна команда - 118
Аварійна служба - 144
Допомога у разі ДТП - 140 

ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ У  ШВЕЙЦАРСЬКІЙ КОНФЕДЕРАЦІЇ:

Feldeggweg 5 3005, Bern, Suisse 
Тел.: 8 10 (4131) 352 2316
Факс: 8 10 (4131) 351 6416 
E-mail: emb_ch@mfa.gov.ua, embassy.ua@datacomm.ch
Web: www.osteuropa.ch/embassy-ua