USD = 40.80 грн.
EUR = 41.99 грн.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:

Польща, держава в Центральній Європі, на березі Балтійського моря. Велика, північна частина території переважно рівнинна, з численними озерами і болотами, на відміну від південної, прикордонної, де розташовані Судетські гори і Високі Татри (Бескиди).

КЛІМАТ:

Клімат в Польщі помірний. Влітку, в липні місяці, середня температура близько 19 С, але бувають спекотні дні, коли температура перевищує 30 С. Найхолодніші місяці - січень і лютий. Взимку в горах довго лежить сніг.

ЧАС:

Різниця в часі з Україною - відстає на 1 годину.

СТОЛИЦЯ: 

Варшава. 

МОВА: 

Державна мова - польська.

НАСЕЛЕННЯ:

Основні національності й етнічні групи: поляки - 97%, німці - 0,8% (в основному в районах Поможа і Сілезії), українці - 0,65%, білоруси - 0,53%. Всі інші народності нараховують менш 1% - це цигани - 0,06%, литовці - 0,05%, словаки - 0,05% і євреї - 0,04%. в найбільших містах: Варшава (Warszawa) - 1 621 тис. осіб, Лодзь (L'o'dz ') - 815 тис. осіб, Краків (Krako'w) - 747 тис. осіб, Вроцлав (Wrocl'aw) - 640,5 тис. осіб, Познань (Poznan ') - 580 тис. осіб, Гданськ (Gdan'sk) - 462 тис. осіб, Щецин (Szczecin) - 418,7 тис. осіб, Люблін (Lublin ) - 356,1 тис. осіб. і Катовіце (Katowice) - 350,3 тис. осіб.

ПРАВИЛА ВЗДУ-ВИЇЗДУ:

Туристи можуть провезти з собою до Польщі все, крім зброї та наркотиків. Немає обмежень на ввезення предметів особистого користування. Провезення алкогольних напоїв та пива дозволене особам не молодше 18 років і в кількості, не більше 1 літра міцних алкогольних напоїв і 2 літри слабких, так само не більше 200 грамів тютюну. На кордоні Вас можуть попросити пред'явити валюту (не менше 20 доларів США на 1 день перебування в Польщі).

ГРОШІ:

Офіційна грошова одиниця в Польщі - злотий. Ніяких проблем з обміном валюти в Польщі немає. Ви отримаєте суму за тим курсом, який вказаний. І так як Польща - країна, що входить до Євросоюзу, у великих супермаркетах і магазинах можна розрахуватися євро.

ТРАНСПОРТ:

Громадський транспорт (автобуси, тролейбуси, трамваї) працюють з 5:30 до 23:00. Квитки можна придбати заздалегідь в газетних і тютюнових кіосках. Також у Варшаві є метро, ​​яке працює з 05:00 ранку до 23:00. У нічний час по великих містах країни їздить нічний транспорт, але його вартість в два рази більша. Якщо в денний час це 0,30 - 0,50 євро, то вночі - 0,60-1 євро. Запитуйте талони навіть тоді, коли їх немає на вітрині. Компостуються квитки відразу після посадки. У Польщі проїзд і провезення багажу без дійсного квитка карається досить високим грошовим штрафом. Службою таксі можна скористатися в кожному місті, впізнати їх досить просто по напису "Taxi". Замовити таксі можна за номером, який зазвичай вказаний на борту машини або за загальним для всієї Польщі номеру - 919. Безпосередньо саме замовлення таксі оплачувати не треба.

ГОТЕЛІ:

Напруга в мережі - 220 B, 50 Гц. Побутові прилади повинні мати "європейську вилку".

КУХНЯ:

Багато страв польської кухні за технологією приготування і набору продуктів схожі зі стравами української і російської кухонь. Із закусок і холодних страв у польській кухні популярні всілякі салати зі свіжих, квашених і солоних овочів, заправлених майонезом, сметаною або кислим молоком, м'ясні, рибні продукти і птиця, до яких на гарнір подають різні овочі. Часто готують фаршировані яйця, а також гостру закуску з сиру, в яку додають рубану зелень петрушки, укропу, зелену цибулю, перець, сіль. До сніданку часто подають кефір, кисле молоко, причому до кислого молока, як правило, подають гарячу відварну картоплю. Перші страви найчастіше представлені борщами, розсольниками, солянками, супами-пюре з картоплі. До борщів в Польщі прийнято подавати замість хліба гарячу відварну картоплю. Улюбленими стравами в польській кухні є страви з рубців (фляки по-варшавські, фляки в соусі, суп з рубцем). Різноманітні в польській кухні фруктові і ягідні солодкі страви (фруктові салати, морозиво, солодкі млинці), кондитерські та хлібобулочні вироби.

МАГАЗИНИ:

Продовольчі магазини в найбільших містах в будні дні працюють з 6:00 до 18:00 або 19:00, у суботу - з 7:00 до 13:00. По неділях, святах і в нічний час відкриті деякі продовольчі магазини у великих містах. Це перш за все стосується супермаркетів. Промтоварні магазини і пункти послуг в будні дні працюють з 10:00 або 11:00 до 18:00 або 19:00. У невеликих містах магазини закриваються вже о 17:00. Тепер туристи, які приїжджають до Польщі, зможуть повернути ПДВ, що входить у вартість товару, при вивезенні його з країни. Цим займається компанія "Global Refund". Для цього при покупці треба взяти чек "Global Refund Cheque" на куплений товар, де ПДВ (VAT) буде дано окремим рядком. (ПДВ в Польщі дорівнює 7%.) Мінімальна сума покупки дорівнює 200 zl (~ 50 $), при чому в цю суму може включатися кілька товарів, придбаних одночасно. При виїзді з країни необхідно пред'явити товар, що вивозиться і чеки митному чиновнику, і після проходження паспортного контролю отримати належну Вам готівку в касі "зворотних платежів" ("Cash Refund Office"). Одна умова: товар повинен бути вивезений не пізніше, ніж через 3 місяці після покупки. Система повернення податку тільки починає діяти в Польщі. На початок 2000 року в Польщі було всього ~ 1500 магазинів, що надають таку послугу. Але в подальшому ця система повинна розвиватися.

ЧАЙОВІ:

Складають зазвичай 10%, але в Кракові ніхто не образиться, якщо Ви дасте менше. Зазвичай розплачуючись можна сказати на скільки Ви округляєте рахунок. Наприклад, якщо рахунок за обід (на компанію) становить 62,80 zl, то подаючи велику купюру можна сказати "шістдесят п'ять", і офіціант принесе здачу з названої вами суми.

ПАМ'ЯТКИ/ЕКСКУРСІЇ:

Королівський Краків. Це найбільший в країні пам'ятник історії і культури. Якщо Вавель уособлює душу Кракова і всієї Польщі, то серцем Кракова називають Старе місто. Крім того, до переліку ЮНЕСКО включене стародавнє поселення ремісників Страдом і Казимеж, що був колись містом польських євреїв. Варшавське Старе місто. Воно було відновлене з руїн після Другої світової війни. Копітка реконструкція велася на основі старих планів, малюнків і описів. В результаті на місці зруйнованого кварталу піднявся архітектурний комплекс, більш схожий на середньовічний оригінал, ніж довоєнний. 

Соляні копальні Велички. Це семиповерхове підземне місто. Туристський маршрут проходить на трьох рівнях через прикрашені соляними скульптурами зали з галереями та озерами. А на стометровій глибині тут влаштовують банкети і бали.

Середньовічна Торунь. Серед кількох сотень готичних будівель - будинок, де народився знаменитий астроном Микола Коперник.

Замок хрестоносців у Мальборку. Колись тут була столиця держави Тевтонського чернечого ордену. Тепер 700-річний замок відновлений і перетворений в музей.

Місто-фортеця Замосць. Його унікальність в тому, що він будувався в чистому полі як міський архітектурний комплекс: Ян Замойський, права рука короля Стефана Баторія, захотів влаштувати тут свою резиденцію. Талановитий проект міста належить італійцеві Морандо.

Освенцім-Бжезінка (Аушвіц-Біркенау). Найбільший гітлерівський концтабір вирішено зберегти в недоторканності, як нагадування про скоєні тут злочини проти людства.

Біловезький національний заповідник. Розташований на території двох держав - Польщі та Білорусії. Цей найбільший в Центральній Європі лісовий масив,, який зберігся в первозданному вигляді. Символ Біловезької пущі - зубр, найбільша тварина в Європі.

СУВЕНІРИ:

У багатьох сувенірних кіосках Ви знайдете набори, що сприяють пошуку гномів. До складу такого набору входять: тапочки на м'якій підошві (для безшумного наближення до виявленого гнома), лупа (для детального огляду чарівного чоловічка), а також особлива лікувальна мазь (для зняття болю з натрудженої від довгих пошуків гномів спини). Хто знає, а раптом парочка чарівних чоловічків емігрувала з Польщі у вашій валізі? В такому випадку такий набір доведеться якраз до речі. Для друзів привезіть сувеніри з Польщі у вигляді колекції національних алкогольних напоїв. Голдвассер - горілка, настояна на анісі зі шматочками 24 - каратного золота, її виробляють в Польщі з XVI століття. Традиційний недорогий алкогольний напій поляків - Зубрівка, як правило, вживається з яблучним соком. Солодке вино - Гжанес, його розігрівають і п'ють в гарячому вигляді з гвоздикою, медом і корицею. Також можна спробувати хмільний польський напій - питний мед, приготовлений за старовинними рецептами, які передаються з покоління в покоління. Для зацікавлених образотворчим мистецтвом будуть цікаві галереї, що пропонують твори іменитих польських художників сучасності. Вироби з бурштину. Це може бути і біжутерія в недорогій срібній оправі, і дивовижної краси картини, виконані бурштинової крихтою.

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:

Поліція - 997
Швидка допомога - 999
Пожежна команда - 998
Туристична довідкова Кракова - 422 6091
Туристична довідкова Варшави - 635 1881
Довідкова телефонної служби - 913
Довідкова кодів міжміського зв'язку - 912
Довідкова кодів міжнародного зв'язку - 908
Міська довідкова - 911
Телефон митного інформаційного центру у Варшаві - 650 2873
Довідкове бюро авіаліній - 952, 953
Довідкове бюро залізниць (внутрішнє) - 620 0361, (міжнародне) - 620 4512

ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ В РЕСПУБЛІЦІ ПОЛЬЩА:

00580, Warszawa, Aleja Szucha, 7 
Tel.: 8 10 (4822) 625 0127, 8 10 (4822) 629 34 46, 8 10 (4822) 622 4797
Fax: 8 10 (4822) 629 8103 
E-mail: emb_pl@mfa.gov.ua
Web: www.ukraine-emb.pl