USD = 41.60 грн.
EUR = 42.25 грн.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:

Литва - країна на північному сході Європи. На півночі межує з Латвією, на півдні та сході - з Білоруссю, на південному заході з Польщею і Калінінградською областю Росії. На заході омивається Балтійським морем. 

КЛІМАТ:

Клімат перехідний - проміжний між морським і континентальним. Зима і літо помірні, вологі.  3/4 опадів випадає у вигляді дощів. Середня температура січня -5 ° С, липня +17 ° С. Річна сума опадів - від 540 мм (в центральних районах) до 930 мм (на узбережжі на північний захід від Жямайтської височини).

ЧАС:

Не відрізняється від київського.

СТОЛИЦЯ:

Вільнюс.

МОВА:

Офіційна мова - литовська. Належати до балтійської групи індоєвропейської мовної сім'ї. Багато хто говорить російською і польською мовами, розуміють і можуть спілкуватися англійською мовою, менше - німецькою.

НАСЕЛЕННЯ:

Населення близько 3,5 млн. осіб, щільність населення 55 осіб на 1 кв. км. Етнічні групи: литовці - 80%, росіяни - 8,6%, поляки - 7,7%, білоруси - 1, 5%, українці - 1, 2%. Столиця Литви - Вільнюс (597 тис. осіб). Інші великі міста: Каунас (434 тис. осіб), Клaйпеда (208 тис. осіб.), Шяуляй - 150 тисяч, Паневежис - 120 тисяч.

РЕЛІГІЯ:

Основна маса населення - католики. Є лютерани (головним чином, в Клайпеди краї і Кедайняй), а також православні.

ДЕРЖАВНИЙ УСТРІЙ:

Литва - парламентська республіка. Незалежність оголошена 11 березня 1990 року, а СРСР визнав незалежну Литовську Республіку 6 вересня 1991 року. Глава держави - Президент. Глава уряду - прем'єр-міністр. Законодавчий орган - однопалатний Сейм, який складається зі 141 депутата і обирається раз на чотири роки. Конституція прийнята 25 жовтня 1992 року.

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ - ВИЇЗДУ:

Ввезення до Литви до 10 тис. доларів на людину - вільне. Все, що понад, підлягає обов'язковому декларуванню. Одна людина може ввезти не більше 1 літра горілки, коньяку або лікерів, 2-х літрів вина, 200 сигарет або 250 г тютюну, 3-х кг шоколаду, 2-х кг кави, 20 літрів бензину, 50 г дорогоцінних металів. Заборонено ввозити зброю, наркотики і вибухові речовини.

ГРОШІ:

Євро, і литовський літ. В'їжджаючі в Литву повинні мати не менше € 35 з розрахунку на один день перебування. Конвертована валюта обмінюється в банках і обмінних пунктах. Карти American Express приймаються не так широко, як Globus, Eurocard, Mastercard, Visa і Electron. Більшість банків з понеділка по п'ятницю відкриті з 09.00 до 17.00, деякі працюють суботами до 13.00. Валюта вільно обмінюється в численних обмінних пунктах.

ТРАНСПОРТ:

Автобус без сумніву, найпоширеніший і популярний вид транспорту в Литві. Автобусне сполучення є з більшістю населених пунктів по республіці, не рахуючи транзитних і міжнародних рейсів. Всі маршрути автобусів з Вільнюса починаються від Центрального автовокзалу (вул. Соду, 22), розташованого поруч із залізничним вокзалом. 
Вільнюс - Каунас: до 40 рейсів щодня, час в дорозі 1.5 години. Вільнюс - Тракай: приміські рейси курсують до 50 разів щодня, з інтервалами 10-20 хвилин, час в дорозі 35 хвилин. 
Вільнюс - Клайпеда: 3 рейси щодня. 
Поромні переправи пов'язують Клайпеду з Курської косою. Міський транспорт: У Вільнюсі є всі основні види громадського транспорту: автобуси, тролейбуси, а також маршрутні таксі. Весь міський транспорт їздить за суворим розкладом. У Вільнюсі 78 міських автобусних маршрутів та 21 тролейбусний, багато з яких слідують через Центральний вокзал або проходять поблизу від нього.

ЗВ'ЯЗОК:

Якщо під час вашого перебування в Литві ви збираєтеся багато говорити телефоном, то радимо вам придбати телефонну картку місцевого провайдера, тоді у вас буде литовський номер. Вартість картки близько 6 євро.

КУХНЯ:

У литовській національній кулінарії головний продукт, судячи з усього, картопля. Значне місце в литовській кухні займають щі, борщі і супи. Литовці їдять багато молочних продуктів: сир, кисле молоко і особливо сметану. З напоїв відзначимо "кминний" з настойкою "Каунокарчной". Його спочатку варять на слабкому вогні, потім охолоджують, додають дріжджів і залишають для бродіння на 12 годин, додавши потім лимонної кислоти. Популярний хліб, виготовлений зі звичайного жита або пшениці "без консервантів", який може зберігатися 2 місяці. Йогурти, сирки з фруктами, сири не мають нічого спільного з імпортними консервованими сурогатами. Величезна кількість виробів з м'яса і риби: від найніжніших сортів варених ковбас - до сирокопченого м'яса; від щойно спійманої щучки - до копченого вугра. Якісні алкогольні напої, що виготовляються в Литві, мають велику славу у всьому світі. Всілякі лікери, наливки, бренді, Алітуський шампанське, вина, бальзами роблять тільки з натуральних компонентів. А що говорити про пиво? "Швітуріс", "рагутіс", "утяне", "Таурас" та інші сорти місцевого пива дуже популярні у жителів і гостей Литви. Останнім часом також дуже популярні кава і настоянки з місцевих трав. Найбільше цінуються настоянки з місцевого меду відмінної якості.

ПАМ'ЯТКИ:

Вільнюс - найбільше місто Литви і столиця держави. Його неспокійна історія подібна неприборканості його народу. Протягом довгих століть місто розкрадали і спустошували в наслідок багатьох війн. Зараз Вільнюс - один з центрів Прибалтики. Про багатство культури Вільнюса свідчить розмаїтість його архітектури: церкви і башти, відокремлені середньовічні двори і вузькі вулички. Місто знаходиться на південному сході країни, в долинах 2-ух річок - Няріс і Вілії. У 1323 році великий литовський князь Гедимін переніс сюди свою резиденцію з Тракая. З цього моменту починається відлік історії міста як столиці. Вже до 16 століття Вільнюс стає великим торговим і культурним центром Європи. Після третього поділу Польщі місто було приєднано до Російської імперії як центр Віленської губернії. В цьому статусі він залишався до 1918 року. З 11 березня 1990 року Вільнюс - столиця незалежної Литовської республіки. Вільнюс - північна точка дотику Римської та Візантійської, Європейської та Азіатської культур. 
Серед найдавніших пам'яток готичної архітектури - замковий ансамбль, і костел Святої Анни. Вплив ренесансу в місті було нетривалим, але все ж залишило кілька яскравих пам'ятників цього стилю: ворота Аушрос в міській стіні, костел Святого Михайла і кілька двориків заснованого в 1579 році Університету, одного з найстаріших в Європі. Костел Святих Петра і Павла (XVII століття) - перлина барокової архітектури Вільнюса. Його інтер'єр прикрашають близько 2000 статуй біблійних, міфологічних і історичних героїв. До кінця XVIII століття в Вільнюсі процвітав класицизм, залишивши місту його міську ратушу, Вяркяйскій палац і Кафедральний собор. Лаурінас Стуока-Гуцявічюса, видатний литовський архітектор, створив сучасний вигляд Кафедрального собору, і коли ви входите в нього, то розумієте, наскільки він мав рацію, вважаючи, що красу будівлі визначають не прикраси, а гармонія його частин. 
Найзначніша пам'ятка Вільнюса - Старе місто, що займає 269 гектарів площі і є одним з найбільших в Європі, оголошений ЮНЕСКО пам'ятником культури світового значення. Символ міста - вежа Гядімінаса. На башті знаходиться оглядовий майданчик, звідки відкривається широка панорама міста з вежами старовинних костьолів, базилікою кафедрального собору. У місті кілька сотень кафе, барів, ресторанів, дискотек, постійно проводяться різні карнавали, фестивалі, театралізовані вистави. У місті багато музеїв, виставкових залів: Артилерійський бастіон (експозиція старовинної зброї), Центр сучасного мистецтва, Національний музей, Національна галерея, Палац Радзивіллів, Музей бурштину, і інші. У місті діє десять театрів, 6 кіноконцертних залів.

Каунас - друге за величиною і значенням місто Литви. Каунас заснований в 1280 році на місці злиття двох найбільших литовських річок Нямунас і Неріс. З 17 століття до нас дійшли руїни Каунаського замку, з 17-18 століть прекрасні будівлі старого міста. Особливість Каунаса - його оригінальні музеї. В даний час - це важливий промисловий, культурний центр, з населенням близько 415 тисяч чоловік. Каунас - місто з дуже старими і сталими культурними традиціями. Це місце, яке подарувало країні цілі покоління литовських художників, композиторів і письменників. Їх роботи представлені в численних музеях і галереях: Картинна галерея М. Жілінскаса, музей литовської літератури імені Майроніса. Цікавість викликають музей кераміки, музей народної музики, музей медицини і фармацевтики, військовий музей Вітаутаса Великого та інші. Крім того, Каунас - один із старовинних центрів художніх промислів: вироблення визнаних вовняних виробів, предметів з витисненої шкіри, дерева і каменю, художня кераміка. У зв'язку з цим, цікавим є музей народного побуту.

Перші відомі згадки про місто відносяться до 1361 році. У сучасному Каунасі можна зустріти і залишки стародавньої фортеці, що відносяться до 13 і 16 століть, коли литовцям неодноразово доводилося відбивати напади лицарів тевтонців. Старе місто, мальовничо розташувався на злитті двох річок, являє собою приголомшливе поєднання археології, архітектури та історії. До будівель готичного стилю відносяться Каунаський замок (13-17 століття). Будинок Пяркунаса (кінець 15-16 століття) - одне з найбільших готичних будівель в Литві. Палац князів Масальських - творіння епохи Ренесансу. У стилі бароко побудовані монастирі камальдолійців в Пажайсліса (одне з найбільш красивих творінь подібного типу в Північній Європі), міська ратуша, церква єзуїтів.

Тракай - одне з найстаріших литовських поселень на унікальному льодовиковому ландшафті, що виникло в уже першому тисячолітті нашої ери. У 1321 році великий князь Гедимін побудував в Тракай замок і переніс сюди столицю Литви. Околиці Тракайського замку здатні справити враження і на любителів відокремлених затишних куточків, і на тих, хто вважає за краще милуватися великими панорамами. Особливо цікава екскурсія самим Тракайським замком. Він складається із замку з оборонною стіною і споруди, розташованої перед замком, відокремленої від основного замку широким ровом. Внутрішній двір замку колись був сповнений придворних і лицарів князя. Зараз, в лівому крилі замку розташований етнографічний музей.

Парк Європи - знаходиться в географічному центрі Європи, а центр Європи розташований в Литві, у 26 км на північ від Вільнюса. Цей факт встановлений Французьким інститутом географії. На території парку розміщено понад 90 скульптур, створених авторами з 28 країн. Тут знаходяться твори всесвітньо відомих майстрів - роботи Магдалени Абаканович, Сола Левітта, Денніса Оппенгейма, Тей Кобаяші і інших.

Друскінінкай - невеликий затишний курорт, відомий своїми мінеральними джерелами, лікувальними грязями, чудово обладнаними здравницями, цілющим повітрям і чудовою природою. Мінеральні води і грязь курорту лікують хвороби суглобів, хребта, дихальних шляхів, серця і кровообігу, нервової системи, шлунка, печінки, кишечника, гінекологічні і шкірні захворювання.

Куршська коса (Нерінга) - піщана смуга з дюнами і сосновими лісами, що розділяє Балтійське море і Курську затоку, простягнулася на 70 км. У цьому краю рибалок, дюн і унікальної незайманої природи відпочивають в основному любителі усамітнення, спокійного відпочинку і близькості з природою. Куршська коса має статус національного парку, природа тут охороняється особливо дбайливо. Однак риболовлею, збиранням ягід та грибів займатися можна.

СУВЕНІРИ:

Можна придбати якісь предмети народного литовського промислу - вироби з дерева і кераміки. Мало хто з туристів забуде захопити з Литви місцеві міцні настоянки і бальзами. Якщо не зачерствіє по дорозі додому, то можна в якості подарунка привезти відомий литовський національний пиріг "шакотіс".

Традиційними сувенірами вважаються бурштин, вироби з кераміки та дерева, прекрасний трикотаж, лікер, пиво, і, звичайно, хліб!

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:

Центри туристичної інформації у Вільнюсі - 62-07-62, 61-68-67
Швидка допомога - 03
Поліція - 02
Пожежна охорона - 01
Довідки - 09
Інформація - 118

ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ В ЛИТВІ

Адреса: Teatro g. 4, Vilnius 03107, Литва
Час роботи: понеділок-четвер з 9.00 до 18.00
Tел.:  (00  3705) 212 15 36
Факс: (00  3705) 212 04 75

ПОСОЛЬСТВО ЛИТВИ В УКРАЇНІ

Адреса: вулиця Буслівська, 21, Київ, 01901
Час роботи: понеділок-четвер з 8.00 до 17.00
Тел.  (044) 2540920
Факс. (044) 2540928