USD = 41.10 грн.
EUR = 43.70 грн.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:

Ірландія розташована на однойменному острові (займає велику його частину) в Атлантичному океані біля північно-західного узбережжя Великобританії. Протяжність з півночі на південь - 465 км., Зі сходу на захід - 285 км. Довжина узбережжя - близько 2,8 тис. км. Всю середню частину острова займає горбиста рівнина, багата озерами і торф'яними болотами. Центральна рівнина підвищується до країв острова, змінюючись невисокими горами. На південному заході в горах Керрі знаходиться вища точка Ірландії - гора Каррантуілл (1041 м). Береги острова сильно порізані і рясніють фйордами, бухтами, затоками і глибокими гирлами річок. Загальна площа країни - близько 70,3 тис. кв. км.

КЛІМАТ:

Помірний океанічний. Західне і північно-західне узбережжя Ірландії омиваються Гольфстрімом, тому клімат тут досить теплий і вологий. Погода непередбачувана - злива може багаторазово змінюватися сонцем по кілька разів на день. Дощі не сильні, але часті, опадів випадає в середньому до 1200 мм на рік. Середня температура взимку від +4 C до + 7 С, влітку - від +14 C до +17 С. Найсприятливіший час для відвідування країни - липень і серпень. Відвідування Ірландії в червні або вересні також має безліч переваг - погода все ще досить тепла, менший наплив туристів і всі визначні пам'ятки відкриті для відвідування. У зимові місяці погода тепла, але сира, сніг випадає вкрай рідко.

ЧАС:

Відстає від київського на 2 години, перехід на зимовий / літній час здійснюється за загальноєвропейськими стандартами.

СТОЛИЦЯ:

Дублін.

МОВА:

Англійська та ірландська ("гелік").

НАСЕЛЕННЯ:

Близько 3,52 млн. осіб. Етнічний склад - ірландці (еріннах, кельтська група) і невелика кількість англосаксонського населення.

РЕЛІГІЯ:

Католики до 95% населення, протестанти - 5%.

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ТА ВИЇЗДУ: 

Згідно з ірландськими митними правилами від 1-го січня 1993 року, в Ірландії можна ввести велику кількість товару, що не підлягає оподаткуванню, за умови, якщо ви зумієте переконати владу в тому, що це товари для вашого особистого користування. Наприклад, для гостей з країн ЄС, які подорожують країнами ЄС, дозволяється ввезення до Ірландії, за умови раніше сплаченого митом, до 50-ти літрів пива, 25-ти літрів вина, 800 шт. сигарет. Ці нові правила не суперечать загальним митним правилам.

У зоні Duty-Free ви можете придбати і безмитно ввезти: сигарет - 200 шт., спиртних напоїв міцністю до 22% - до 2 л, Міцніше 22% - до 1 л.

Заборонено ввезення: зброї, наркотиків, отрут, психотропних речовин, відеокасети з фільмами жахів і порнографією, а також книг і журналів аналогічного змісту. Якщо ви провозите ліки, прописані вам лікарем, то ви повинні представити відповідне свідоцтво, тому візьміть такий документ у свого лікаря до від'їзду.

ГРОШІ:

Євро (Euro).

ТРАНСПОРТ:

У всіх містах і населених пунктах можна замовити таксі. Мінімальні розцінки: IR 1.80 - мінімальна плата за проїзд, якщо витрачено не більше 4-х хвилин, і проїзд не перевищує півмилі (одна миля = 1609 метрів), IR 0.10 - за кожну додаткову 1/8 частина милі, або 1 хвилину, IR 0.40 - за кожного додаткового пасажира, включаючи немовлят; 2 дитини не старше 10 років вважаються як один пасажир; IR 0.40 - за кожне місце багажу. На більшості дороговказів чорний напис на білому тлі вказує відстань в милях. На біло-зелених дороговказах - в кілометрах. Написи на дорожних знаках можуть бути виконані двома мовами - англійською та ірландською.

ЗВ'ЯЗОК:

Код Ірландії (з України): 8-10-353. Потім слід набрати код міста і номер абонента. Для дзвінка з Дубліна в Україну необхідно спочатку набрати 7, а потім - міжміський код та телефон абонента, який набирається при міжміських дзвінках усередині України.

КУХНЯ:

Ірландська кухня неймовірно проста, Північна Ірландія - "смарагдовий острів" - випускає одні з кращих, екологічно чистих, продуктів у світі. Близькість до моря, клімат і велика сільська місцевість сильно впливають на продукти, поширені в Північній Ірландії. Завдяки рясним дощам пасовища завжди повні соковитої трави, що добре для виробництва молока, яке своєю чергою стає відмінними вершками, маслом і сиром. Зелені ірландські пагорби створюють прекрасну основу для вирощування великої рогатої худоби, а м'який клімат означає, що худоба може пастися на лугах цілий рік, і м'ясо виходить соковитим та смачним; саме на основі такої свіжої баранини готують традиційне ірландське рагу (irish stew).

Чудовий  грунт і клімат також створюють ідеальні умови для вирощування картоплі, яка була одним з основних продуктів і символів ірландської кухні з того часу, як її привезли з Південної Америки через Іспанію. Картопля входить в основу безлічі ірландських супів, пирогів, галушок, хлібів, булочок, пиріжків і навіть оладок. Одне з найбільш відомих ірландських страв - колканнон (colcannon - від старої назви "cole" - капуста), яку готують з картопляного пюре, нарізаної капусти, цибулі та приправ. Чампі (champ) - схожа страва, але картопля подрібнюється не дуже дрібно і змішується з дрібно порізаною зеленою цибулею, молоком, вершковим маслом, сіллю і перцем. Інша традиційна картопляна страва - боксті (boxty) - картопляні оладки з тертої картоплі, смажені на пательні. В річках і озерах Північної Ірландії в достатку водиться різна риба: лосось, форель, окунь, вугор, щука. У морі виловлюють лобстерів, креветок, устриць і мідій, а також всіляку рибу, включаючи тріску, скатів, камбалу, оселедець і скумбрію. Крім морепродуктів в морі добувають червоні водорості (dulse), які традиційно використовувалися в їжу. Водорості можна змішувати з картопляним пюре (dulse champ). Навесні часто збирають ірландський або перловий мох (їстівні водорості), які використовуються як у свіжому, так і в сушеному вигляді. В Ірландії багато смачної традиційної випічки. Це і фарлс (farls), який печуть із пшеничного борошна з додаванням геркулесу в формі четвертинки круга (позаяк в перекладі це слово означає "одна четверта"). Дуже популярний содовий хліб (soda bread) з його незвичайним кислуватим смаком (завдяки використанню пахти). Картопляний хліб - ще одна з традиційних страв, його подають холодним або смаженим у свинячому жирі, як частину сніданку. Брам брак(bram brack) фруктовий хліб, що нагадує валлійський бара брит (bara brith), подають до чаю з маслом. Знаменита Ірландія і своїм портером - чорним і тягучим.

ПАМ'ЯТКИ:

Попри свою досить малу популярність як туристичного регіону, країна достатньо популярна своєю "бурхливою" історією, по-своєму чарівною природою і великою кількістю історичних пам'яток, пов'язаних як з середньовічним періодом, так і з доісторичним минулим цивілізації. Практично в кожному графстві збереглися старовинні замки - німі свідки ірландської історії: Беллайлі, Келдуілл, Бунратті, Беллінтобір, Керрайкфіргус, Клогхен, Замки короля Джона в Лімерику і Лоуте, Моніе, Донсогхлай і ще десятки інших, не менш величних і примітних. Багато з них переобладнані в першокласні готелі. Прекрасно збереглися й інші пам'ятники сивої давнини - стоянки і замки вікінгів, а також собори і монастирі, що є справжніми архітектурними шедеврами - абатство Коенг, особняк Лайсседелл, дублінський собор Св. Кенайка, абатство Міллайфонт, монастир Киллс і ін. Безліч туристів приваблює і своєрідність місцевих традицій, а також знамениті паби і бари - основне місце зустрічі і спілкування ірландців.

Безліч людей відвідує знамениті "кліффи" - стрімкі скелі майже двохсотметрової висоти на атлантичному узбережжі країни, а також похмурі, але від того не менш чарівні вересові пустки і горби - місце дії всіх місцевих легенд і переказів.

Дублін ( "Дубх Лайн" - первинна назва міста, її можна перекласти як "Чорна гавань") - один з найстаріших міст Європи, імовірно заснований на початку IX століття. Місто розташоване в широкій долині річки Ліффі навколо мальовничого Дублінської затоки і рясніє фешенебельними кварталами з багатою архітектурою XVIII століття, прекрасними особняками, рівними рядами будинків георгінської епохи, широкими вулицями і просторими площами. Прекрасні його історичні площі і сквери, бульвари і тераси. Це діловий і торговий центр країни. Головна вулиця столиці - О'Kоннол стріт, неодноразово зруйнована і відновлена, зараз вона являє собою досить строкату суміш стилів і епох. Одна з найстаріших областей Дубліна - лабіринт вулиць навколо Темпл Бар, який тепер є осередком численних ресторанів, пабів і модних магазинів. Більшість пам'яток зосереджена в районі на південь від річки Ліффі, яка, на відміну від більшості міських річок світу, є досить чистою і рясніє рибою.

Трініті Коледж - одна з найбільш відомих визначних пам'яток міста. Заснований королевою Єлизаветою I в 1592 році, цей університетський комплекс славиться безліччю прекрасних старих будівель і мощеними кам'яними прямокутними двориками між сірих будівель бібліотеки (1591 рік). Однак його головним "скарбом" є Келлс Бук - священний рукопис, що датується 800 р. до н. е., що робить її однією з найстаріших книг у світі. Шедевр розміщений в Колонадах Бібліотеки.

Недалеко від столиці розташовані живописні Дублінські гори і пляжі, а в прибережному районі лежать такі відомі визначні пам'ятки міста, як башта форту Мартелло з музеєм Джеймса Джойса, парк Блекрок або старовинний кам'яний хрест періоду зародження християнства в Ірландії, а також вулиця Брайтон Вейл, на якій розташована старовинна гарматна позиція, яка нині переобладнана в мініатюрний парк, прикрашений скульптурами.

У містечку Дан-лере розташований знаменитий архітектурний шедевр у венеціанському стилі - Таун Хол (1880 рік), відмінний другий Яхт-Клуб, обеліск на честь короля Георга IV - Ройал Сент Джордж, побудований в 1845 році, а також церква Сент-Майкл Черч, в приміщенні якої нині розташований державний морський музей Нейшинал Мерітайм Мьюзеум.

Містечко Бру-ан-Буан, розташоване у вигині річки Буан, славиться на весь світ своїми археологічними пам'ятками поховань Ньюгрейндж, Наут і Даут, заселених людьми приблизно 5 тис. орків тому.
Ньюгрейндж (Сі-ан-Бру) - поховання, вік якого на декілька сотень років перевищує єгипетські піраміди, виявлене в кінці XVII ст. Поховання являє собою величезний курган (висота - 11 м, Діаметр - 85 м) із  землі і каміння, який колись весь був покритий білою кварцовою галькою і оточений 97 вертикальними кам'яними брилами. Споруда чудова тим, що промені сонця, що сходить проникають всередину гробниці на декілька хвилин тільки один раз в рік, на світанку у день зимового сонцестояння (21 грудня), висвітлюючи протягом 17 хвилин тунель (ширина - близько 1 м, Довжина - понад 16 м.), що веде до похоронної камери з таємничим каменем в її глибині, прикрашений вигадливим орнаментом (таємниця малюнків поки не розгадана). Приміщення має хрестоподібну кам'яну конструкцію, верхні зведення якої знаходиться на висоті 6 м. від підлоги. Попри грандіозність споруди, всередині спочивали тіла тільки 5 осіб. ЮНЕСКО офіційно привласнила в 1993 році цій унікальній споруді статус міжнародного історичного пам'ятника. В "Центрі Відвідувачів" ви можете ознайомитися з історією цих пам'яток старовини.

Корк, друге за величиною місто Ірландської Республіки, неймовірно привабливе місце - живий і ділової протягом дня та з активним нічним життям клубів і пабів. Міський центр розташований на острові між двома рукавами річки Лі. На північ від річки, в районі Шендон, лежить найцікавіша історична частина міста. Пам'ятки південній частині міста включають протестантський Собор Cвятого Фінбарра, Музей Корка (значною мірою присвячений національно-визвольному руху, в якій Корк грав важливу роль), В'язницю Корка XIX-го століття, будівля Муніципалітету і численні церкви, пивоварні заводи і каплиці.

Місто Уотерфорд на річці Стафф, в південно-східній частині Ірландії, володіє яскравою середньовічною чарівливістю - старовинними міськими стінами, вузькими доріжками і норманською вежею Реджинальд Тауер. Георганські часи також залишили місту прекрасний спадок у вигляді будівель XVIII століття в районі Мелл - Ситі Хол (Муніципалітет 1788 р.) з чудовою скляною люстрою і Палац Єпископа. У місті також багато примітних церков, особливо розкішний інтер'єр Собору Святої Трійці.

Аранскі острова розташовані біля узбережжя Голуея. Три острови - Інішмор, Інішман та Інішир, являють собою довгі і низькі смужки "місячного ландшафту" з суворими, але рідкісними за своєю красою пейзажами. Тут селилися перші християни Ірландії, а до них тут жили зовсім невідомі племена. Масивні кам'яні форти залізного століття в Дан Інгус на Інішморе і в Дан Кончер на Інішмане мають специфічний пристрій. Майже нічого не відомо про людей, що побудували ці структури. Деякі з найраніших чернечих поселень були засновані тут Cвятою Інною вже в кінці IV століття. Ізоляція островів дозволила зберегтися тут старій ірландській культурі, в той час, як в інших місцях вона майже зникла. Гелік все ще широко використовується тут, і до недавнього часу місцеві жителі все ще носили традиційний одяг, який із задоволенням надягають і зараз на традиційних місцевих святах.

СУВЕНІРИ:

Трилисник конюшини, алкогольні напої, диски із записом ірландського фолку, народні музичні інструменти, оранські светри, кришталь - все це можна придбати в Ірландії. Не менш популярні сувеніри з Ірландії - фігурки казкових істот з ірландських міфів, продукція з символікою Гіннесса. Ірландія знаменита ірландським фолком. Ірландська народна музика звучить у багатьох торгових точках і барах. Музичні народні інструменти - оригінальні і дорогі сувеніри з Ірландії. Варто звернути увагу на ліктьову волинку, ірландську флейту - вістли, ірландський бубон - бойран і арфу, що відрізняється від класичної арфи меншими розмірами. Ізумрудний острів вважається батьківщиною віскі. Кращі алкогольні сувеніри з Ірландії - ірландський віскі і відомий у всьому світі вершковий лікер «Baileys». Ірландський віскі налічує менше видів, ніж шотландський, але має більш м'який і приємний смак і проходить більш ретельне очищення. Найбільш популярні такі сорти ірландського віскі: Jameson, Black Bush, Bushmeals, Powers і Midleton. Відмінні подарунки і сувеніри з Ірландії - якісні та стильні твідові, бавовняні, трикотажні речі краще купувати в західних графствах країни за найбільш вигідними цінами. Графство Уотерфорд неможливо уявити без уотерфордского кришталю, відомого на весь світ. У виробництві застосовується особлива технологія різання, в результаті чого потік світла розкладається на кольорові складові і, здається, що кришталеві вироби покриті безліччю крихітних веселок.

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:

Поліція, швидка допомога, пожежна служба - 112 або 999.

ПОСОЛЬСТВО ІРЛАНДІЇ В УКРАЇНІ

01025, м. Київ, вул. Софіївська 20/21
Телефон: (+38 044) 278-19-41
Факс: (+38 044) 270-64-87
Сайт: https://www.irishconsulate.kiev.ua
 

КОНСУЛЬСТВО УКРАЇНИ В ІРЛАНДІЇ

16 Elgin Road,
Ballsbridge, Dublin 4
ТЕЛЕФОН: (8 10 3531) 668 51 89
ФАКС: (8 10 3531) 669 79 17
E-mail: emb_ie@mfa.gov.ua, ukrembassy@eircom.net
Веб-сайт: https://www.ukraine.ie