USD = 41.60 грн.
EUR = 42.25 грн.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:

Знаходиться на південному сході Європи і займає центральну і західну частину Закавказзя. Межує на півночі з Росією, на сході з Азербайджаном, на півдні з Вірменією і Туреччиною. На заході омивається Чорним морем. Загальна площа 69,7 тис.кв.км. 

КЛІМАТ:

На заході субтропічний, на сході - перехідний від субтропічного до помірного. На всій території країни кліматична обстановка ускладнена впливом гір, але позаяк більша частина хребтів йде із заходу на схід, навіть у найвіддаленіших районах помітно вплив теплих чорноморських повітряних мас.

Середні температури січня становлять від + 3 + 9 ° С на Колхидській низовини і в Аджарії, до -2 ° С в Іверійскій западині. У гірських районах Сванетії і Джавахеті температура взимку може опускатися до -16-20 ° С. Літо жарке і тривале - середня температура серпня майже на всій території країни становить від + 23 ° С до + 26 ° С. Опадів випадає досить рівномірно протягом усього року з невеликими максимумами восени і взимку. У Імереті і Аджарії в рік випадає від 1000 до 2800 мм опадів, в Кахетії і Джавахеті - 300-600 мм. У горах сніг випадає в листопаді і стійко тримається до березня-квітня.

ЧАС:

Випереджає київський на одну годину.

СТОЛИЦЯ:

Тбілісі

МОВА:

Грузинська

НАСЕЛЕННЯ:

Грузини - 70%, вірмени - 8%, росіяни - 6,5%, азербайджанці - 6%, осетини - 3%, греки - 2%, абхазці - 1,5%

РЕЛІГІЯ:

Православні - 65%, мусульмани - 11%, католики - 8%

ГРОШІ:

Ларі (GEL) = 100 тетрі. В обігу знаходяться купюри 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 ларі, золоті монети 500 і 1 000 ларі, а також 5, 10, 20 і 50 тетрі.
1 GEL = 8 UAH (курс станом на 2021 рік)

ТРАНСПОРТ:

Автомобільний рух - правосторонній. Подорож на автомобілі вимагає певних навичок і підготовки. Дороги знаходяться в зношеному стані. У гірських районах і в провінції вони часто просто відсутні, всі перевезення ведуться по гравійно-щебнисті дорогами, досить важкопрохідним без допомоги місцевих жителів. В деякі райони країни (Сванетія, Гурія, Самегрело і т.д.) потрапити на автомобілі просто неможливо - багато доріг непрохідні без спецтехніки. Дорожні знаки і покажчики також часто відсутні. Дотримання (точніше - недотримання) правил дорожнього руху місцевими жителями - окрема проблема. Часто машини рухаються взагалі без будь-яких ознак організації. Але від них "не відстають" і пішоходи, які переходять будь-яку дорогу (навіть відносно непогані траси державного значення) де і як їм заманеться. Всюди, особливо в провінції, прямо по дорозі переганяють худобу. Та й просто самотня корова на головній вулиці якогось містечка (найчастіше зовсім не маленького) - цілком звичайне явище. Освітлення на вулицях недостатнє, а часто і зовсім відсутнє. Бензозаправні станції вкрай рідкісні. Бензин хорошої якості можна знайти тільки в столиці. У провінції часто пропонують сумнівне за якістю, а часто і просто невідомого походження, паливо, продаючи його в банках і пляшках прямо з рук. Виключаючи автотрасу Тбілісі-Батумі, всі інші дороги не ремонтувалися багато років, і середня швидкість руху ними зазвичай не перевищує 50 км / год. Особливо це стосується шосе Тбілісі-Владикавказ (Військово-грузинська дорога) починаючи від Ананурі і до російського кордону, траса Ахалціхе - Ахалкалакі - Ніноцмінда практично перетворилась на  грунтову дорогу, Тбілісі - Садахло асфальтована лише місцями (кордон з Вірменією). Крім того, в дуже поганому стані знаходяться практично всі гірські дороги Сванетії, Джавахеті та Кахетії.

КУХНЯ:

Щедрість природи мала б провокувати лінощі, але з грузинською кухнею все навпаки. Тільки грузинський кухар знає, скільки потрібно зусиль і фантазії, щоб домогтися ефекту від звичайної зелені. Оберемки пряних трав (кінзи, естрагону, базиліка, чебрецю, цибулі, м'яти) на столі покажуться простенькою ікебаною в порівнянні з пхалі - подрібненою сумішшю зі свіжих і варених трав в горіховому соусі. Горіхи взагалі і джерело, і складова частина більшості соусів, в першу чергу, звичайно, сацебелі і баже. Соуси готуються виключно з рослинної сировини і використовуються не тільки в якості приправи, але і як самостійні закуски.
Сири розсолу типу - це і закуска (у сирому і смаженому вигляді), і повноправний інгредієнт перших і других страв, а також пирогів. Причому мінгрельській сулугуні - не єдиний варіант, і кожна область може похвалитися своїм, не менш смачним. У Імереті роблять дуже м'який сир з м'ятою гадазелілі, а в Теулеті взагалі віддають перевагу баранячому сиру  гуда, який готується в однойменних мішечках.
Ще одна популярна страва - хаши. Це густе вариво зі свіжих яловичих ніжок, рубця і сичуга. Їдять хаши виключно вранці, і марно просити його на обід або вечерю. А суп з субпродуктів мужужи - суп тільки за назвою, адже подається холодним і схожий на холодець. Місцеві гурмани попереджають: у Грузії люблять дуже гостре, але в Мінгрелії люблять ще гостріше.
На Кавказі скрізь вміють готувати м'ясо. Але тільки грузини, не обмежені мусульманськими заборонами, можуть похвалитися багатством вибору: тушкована баранина зі спеціями буглама, смажене яловиче філе бастурма, хінкалі, кучмачі - гаряча страва з печінки, серця, легенів, язика, що подаються в олії зі спеціями, чахохбілі, страва, яка раніше готувалося виключно з фазана. Різноманітність не тільки у фактурі, але і в способі приготування. Шашлики з баранини, телятини, індички, свинини, осетрини готуються як на шампурах, так і на кецах (традиційних глиняних сковорідках).

ПАМ'ЯТКИ:

У республіці близько 300 гірських, приморських кліматичних, бальнеологічних і грязьових курортів. Біля Батумі розташований прекрасний ботанічний сад. У Грузії налічується понад 10 тис. пам'яток археології, історії, архітектури, мистецтва, є численні історичні документи, рукописи і пам'ятники природи. Найдавніші зі збережених в Грузії пам'яток архітектури належать до I тисячоліття до нашої ери - I століття нашої ери. Це акрополь в Мцхеті, царська резиденція в Армазісхеві. Зразками грузинської архітектури раннього середньовіччя служать місто-фортеця Уджарма (V століття), городища з фортецями Накалакеві, Шорапані і Сканда, храми в Картлі (V-VI століть). До XI-XII століть відносяться оборонні споруди в Дманісі, Самшвілде, храми Баграта в Кутаїсі, Болнісській Сіон (V ст.), Джварі (VI ст.), Светіцховелі (XI ст.) В Мцхеті, печерне місто Вардзія (XII ст). 

Грузії приблизно 118 музеїв. Найбільш відомий Державний музей Грузії, перетворений в 1919 з Кавказького музею (заснованого в 1852), в якому зберігаються експонати, що демонструють розвиток цивілізації Грузії і Кавказу в цілому. Вельми цікаві Історико-етнографічний музей з колекцією стародавніх грузинських будинків і Державний музей мистецтв Грузії зі своїм "золотим фондом". Цей музей має п'ять основних розділів: давньогрузинського мистецтва (зі знаменитими емалями Хахульського триптиха і центральною емалевою іконою Богоматері), російського, радянського, західноєвропейського і східного мистецтва. 

Тбілісі ( "тбілі" - теплий, поблизу міста є теплі джерела) - один з найдавніших міст світу, йому 1500 років. Місто наповнене неповторним національним колоритом, практично всі будівлі в історичному центрі міста і біля підніжжя г. Мтацминда є історичними або культурними пам'ятками, в самому центрі старого Тбілісі знаходяться Грузинська Православна церква, Вірменська Апостольська церква, Синагога і мусульманська мечеть. Недалеко від міста розташований тбіліський природний національний парк.

Знаменитими природними пам'ятками є озера Ріца, Палеостомі, Алеткел, Плато Динозаврів в районі Кутаїсі і гігантський печерний комплекс в районі Н. Афона. Східна Грузія (Кахетія) - є основним регіоном виноробства в Грузії. Перлиною Кахетії можна назвати Алазанську долину, в якій розташовані такі відомі виноробні райони як Кіндзмараулі, Цинандалі, Гурджаані, Ахашені і ін.

СУВЕНІРИ:

Грузія дуже багата різноманітністю сувенірів. Чурчхела - ідеальний презент з грузинським колоритом. Напевно тільки набір спецій краще. Везти ці ласощі зручно: мало важать, довго зберігаються, натуральний продукт, є декілька варіантів виконання ( у світлому соку і темному, різні за розміром і за ціною, від 1.5 до 2,5 ларі). Чача - горілка, вироблена з винограду в країнах Північного Кавказу. А також великий вибір смачних вин. Ткемалі - грузинський гострий соус з аличі, або інакше - сливи ткемалі. Чудова приправа до других страв. Продається в будь-якому магазинчику, коштує 1,3 - 1,5 ларі за пляшку у 250 грам. Обов'язково привезіть собі і друзям, додає пікантності навіть найбуденнішій страві: картоплі або макаронам.Тютюн продають на ринку в мішках. Він різниться за міцністю, від міцного з незвички, може боліти голова. У Грузії палити дозволено всюди, місць для некурців немає взагалі. Тому для «поціновувачів» тютюн може виявитися дуже цікавим грузинським презентом. Срібні прикраси - грузинські ювеліри мають свою власну методику роботи зі сріблом. Причому, кожна прикраса, при всій сучасності і  дизайнерському оформленні, несе в собі стародавні традиції і самобутність народу. А на ринку можна і зовсім купити раритетні прикраси, кожна з яких має свою власну історію. Для цього, краще буде відвідати спеціальний базар прикрас, який знаходиться в Тбілісі. Картини, килими - на вулиці Шарден і Іраклія II знаходиться багато магазинів-салонів c картинами, авторським одягом і прикрасами. На території Сухого мосту знаходиться великий ринок картин та сувенірів, а також  блошиний ринок, де продають старий посуд і старі фотографії, нарди, шахи, глечики, програвачі, шарманки та інші раритетні речі. А вздовж набережної - книжкові ряди, як у Сени в Парижі, де завжди можна вибрати дореволюційні книги або старий альбом грузинською чи англійською мовою.

ПОСОЛЬСТВО ГРУЗІЇ В УКРАЇНІ:

м.Київ, вул. Мельникова, 83д, 4 секція
Тел.: (044) 451-4353
Факс: (044) 451-4356
E-mail: gruzll@i.kiev.ua
Час работи: 9.00-13.00, 14.00-18.00 (понеділок-п'ятниця)
Консульский отдел
Тел.: (044) 451-4357
Час работи: 10.00-12.00, 15.00-17.00 (понеділок-четвер), 10.00-12.00 (п'ятниця)
 

ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ В ГРУЗІЇ:

380060, Тбілісі, вул.Ониашвілі, 75
Тел.: (10-99532) 98 93 62
Факс: (10-99532) 23 71 45
E-mail: emb_ge@mfa.gov.ua
ukraina@access.sanet.ge
Веб-сайт: uaembingeorgia.gov.ua