Греція розташована в південній частині Балканського півострова і на численних островах Середземного моря. Загальна площа території становить близько 131,9 тисячі квадратних кілометрів. Майже 85% території країни лежить на материку, проте близько 2000 островів належать Греції і займають лише одну п'яту її площі, але разом з прилеглими водами майже в півтора рази перевершують її. Із заходу, узбережжя країни обрамлено невеликою групою Іонічних островів (Ептаніса), море біля східного узбережжя буквально всіяне островами. Північні Споради, Кіклади, Додеканес (Південні Споради) і Крит простяглися кількома ланцюжками аж до узбережжя Малої Азії. В результаті загальна протяжність берегової лінії Греції доходить до 13 676 кілометрів, що в 11 разів перевершує довжину сухопутних кордонів країни.
Клімат Греції - субтропічний середземноморський. На території країни він дещо відрізняється. У північній половині Греції найхолодніші місяці - січень і лютий. В цей час в нічні години температура повітря знижується до +1 ... + 3, а в окремі роки і до 0 ...- 2, в денні години становить +8 ...+ 10 градусів. Найтепліша пора року - липень і серпень. Навіть в нічний час в ці місяці температура не буває нижче +20, вдень вона частенько перебирається через тридцятиградусний кордон. Найдощовитіший період на півночі країни триває з листопада по січень. У цей час число днів з опадами коливається від 10 до 12 днів на місяць. Найсухіший період: з липня по вересень (місячне число днів з опадами від 3 до 5). На півдні Греції найхолодніші місяці - січень і лютий, в нічні години температура повітря близько +6, удень +12 ... + 13. Найгарячіший час - липень. Вночі температура становить +22 ...+ 23 градуси, вдень - в середньому +30 ... + 33 градуси. Максимальне число днів з опадами припадає на листопад - січень (число днів з опадами протягом місяця 12-16), найсухіший період з червня по вересень (число днів з опадами протягом місяця 2-4).
Час співпадає з Україною.
Афіни
Державною мовою Греції є новогрецька мова, яка розвинулася на основі давньогрецької мови. Більшість греків добре говорять по-англійськи.
Населення Греції - 10,7 млн. людей. Основну частину населення Греції становлять греки (93%), решта 7% - це албанці, турки, вірмени, росіяни та ін. Греція одна з небагатьох країн ЄС, яка провела дві масові легалізації усіх нелегально перебуваючих іноземців у країні (в 1998 і 2001 рр.) Своє перебування легалізували близько 550 тисяч чоловік, для десяти-мільйонної Греції це величезна цифра.
Практично все населення країни (98%) належить до грецької православної церкви.
Безвізовий режим (для пред'явників дипломатичного паспорта, біометричних службового або паспорта громадянина України для виїзду за кордон). Дозволений строк безвізового перебування: до 90 днів протягом 180 днів.
Візовий – для власників паспортів громадянина України для виїзду за кордон (крім дипломатичних, службових паспортів України).
Отримати громадянам України візи до Грецької Республіки можна у консульському відділі Посольства Греції в Україні, а також грецьких консульствах (м. Одеса та Маріуполь). Проте, можливість отримання візи у консульстві Греції у м. Маріуполь наразі відсутня, прийом документів на отримання візи здійснює візовий центр в м. Дніпро (стара назва -м. Дніпропетровськ).
Без декларування дозволяється ввезення / вивезення суми до 10 тисяч євро (обов’язковому декларуванню підлягає сума від 10 тисяч євро). Норми дозволених для ввезення/вивезення алкогольних та тютюнових виробів стандартні для усіх країн Європейського Союзу (200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів; 5 літрів пива, 2 літри вина, 1 літр міцних (із вмістом спирту більш як 22%) алкогольних напоїв).
Грошова одиниця Греції - євро. Готівкову валюту можна обмінювати тільки в банках або обмінних пунктах (стягується податок в 1-2% від обмінюваної суми), а також в спеціальних секціях поштових відділень. Кількість банкоматів досить велика. Готелі, великі турцентри і супермаркети приймають кредитні картки основних міжнародних платіжних систем, часто з нарахуванням комісійних 3-5% за банківську операцію. Дорожні чеки обмінюють у банках і представництвах відповідних компаній, але комісія при їх обміні досить висока. Оплачувати поточні витрати краще в євро.
Банки в будні дні відкриті з 8.30 до 14.00 (у п'ятницю до 13.30). Деякі банки в районах великих туристичних центрів працюють з 15.00 до 21.00. У вихідні та в дні національних свят всі банки закриті.
Транспортна мережа дуже розвинена. Наприклад, в будь-яке, навіть найвіддаленіше і глухе село, можна з легкістю дістатися на автобусі. Особливо варто відзначити відмінну якість грецьких доріг, що робить можливим самостійне подорожування по Греції на автомобілі. Через Афіни за допомогою автобусного сполучення є зв'язок практично з усіма великими містами материкової Греції. Автобусний парк сучасний. Всі автобуси комфортабельні і оснащені кондиціонерами. Центром залізничної мережі Греції є Афіни.
Існує два основні напрямки: на Салоніки (з відгалуженням на Халкіду) і Пелопоннес. Залізнична мережа Греції належить державі, квитки на поїзд можна придбати безпосередньо на залізничних станціях або в туристичних агентствах. Морський транспорт важлива складова грецької транспортної системи. Основним грецьким портом є порт міста Пірей, звідки можна доплисти до практично будь-якого грецького острова на поромі або на катері. Квитки можна купити прямо в порту або ж в туристичному офісі.
Подорожі автомобілем
На території Греції дозволяється використання посвідчення водія громадянина України міжнародного зразка. Автомобілі з українською реєстрацією можуть перебувати на території Греції до 3 місяців. У випадку, якщо громадянин України перебуватиме на території Греції терміном понад 3 місяці, водійське посвідчення має бути замінене на аналогічне грецьке. Для цього відповідні громадяни подають необхідні документи до дорожньої поліції району тимчасової реєстрації на території Греції та проходять обов’язковий навчальний курс та перевірку навичок керування автотранспортом без огляду на наявність попереднього стажу керування. Громадяни України можуть вільно орендувати автомобілі в Греції, рекомендується звичайна обережність у виборі компанії, що надає подібні послуги (наявність послуги другого водія, страхування пасажирів тощо).
Мережа мобільного зв'язку покриває практично всю територію Греції за винятком деяких дрібних островів. Покриття дуже гарне, стільниковий зв'язок є навіть в афінському метро. Місцеві sim-карти можна придбати в офісах операторів зв'язку, в супермаркетах і в будь-яких кіосках ( "периптеру").
Грецька кухня - це, в першу чергу, традиції плюс оливки, сир фета, вино, а також багато овочів, морепродуктів і м'яса. Все це щедро приправлено оливковим маслом, соком лимона, спеціями і зігріте променями жаркого сонця.
Для любителів добре поїсти Греція - справжній рай. Численні таверни, ресторани, кав'ярні, а також мережа закусочних відкриють вам дивовижний світ грецької кухні. Головне, визначте для себе, що вам потрібно. І якщо хочете спробувати справжню грецьку їжу, вибирайте той заклад, який відвідують греки.
Якщо ви шанувальник кави, то неодмінно відвідайте кафетерію. Тут Вам запропонують не тільки каву (різноманітно приготовану), але і свіжовичавлені соки, коктелі, морозиво, а також кондитерські вироби. Грецька кава -Ellinikos Kafes (ні в якому разі не називайте його турецьким, хоча це те ж саме) подають в маленьких чашках із стаканом холодної води; фрапе - розчинна кава з льодом і молоком, збита особливим чином, - приємно підбадьорить Вас у спеку. А перед грецькими солодощами неможливо встояти.
Якщо ви хочете недорого і смачно поїсти, оберіть таверну, де Вам запропонують широкий вибір страв з м'яса, риби і овочів: мусака - баклажани, картопля і фарш, укладені шарами під соусом бешамель; пастіціо - макарони з фаршем під соусом бешамель; численні закуски і салати: мелідзано салату - салат з запечених баклажанів, дзадзикі - густий йогурт з огірками і часником.
Афіни. Столиця Греції носить ім'я богині мудрості і пізнання Афіни і знаходиться в Аттиці. Головним туристичним об'єктом міста є кам'янистий пагорб Акрополь - символ грецької цивілізації. На вершині пагорба центральне місце займає величний храм Парфенон (448 - 438 рр. до н. Е.), який визнаний найдосконалішим будівництвом грецької античності. До нашого часу збереглися багато християнських пам'ятники: невелика, але вражаюча своєю старовиною і витонченістю архітектури церква Св. Елевферія, храм Св. Феодора, церква Капнікарея з чудовими фресками та ін. Також представляють інтерес старі монастирські обителі Кесаріані і Дафні, особливо церква монастиря Дафні і її рідкісні мозаїки - класичний зразок візантійського мистецтва і середньовізантійскої мозаїки зокрема.
Дельфи - культовий центр і місто в Фокіді, де знаходився найбільш прославлений оракул античності. За уявленнями древніх греків, Дельфи були центром Всесвіту, точне місце якого було відзначено омфаліт - каменем, що мали форму половини яйця. У цій точці, як стверджує легенда, зустрілися два орла, послані Зевсом з західного і східного куточків Землі. Історичні руїни Дельф включають доричний храм Аполлона (510 р. до н.е. е.), стадіон, гімназію, Священну площу, Кастальське джерело та інші споруди. Музей в Дельфах зберігає велику колекцію виявлених тут археологічних знахідок, в тому числі знамениту бронзову статую візника (близько 470 р. до н.е..).
Півострів Пелопоннес відомий руїнами античних споруд (в Мікенах, Патрах, Олімпії, Коринті) і чудовими фресками (в Дафні). Крім того, півострів славиться курортами-водолікарнями з безліччю готелів.
Метеора Монастир ( "монастирі, піднесені в небо") були споруджені в XIV столітті на вершинах стрімких скель. Вважається, що історія Метеори почалася під час війни між Сербією та Візантією. У цих місцях проходили запеклі зіткнення між супротивниками, розбої та грабежі, і жителі знаходили притулок в практично недоступних ворогам скелях. Спочатку тут знаходилося 24 монастиря, більшість з яких зараз спорожніло (мешканці залишилися тільки в п'яти). Монастирі славляться колекціями ікон, стародавніх рукописів і предметів мистецтва. Увійти в монастирі можна по високих приставних сходах або за допомогою ручного підйомника в плетеному кошику.
На півострові Афон (східна фаланга півострова Халкідіки) знаходиться гора Афон - святиня християнського світу, земний уділ Божої Матері. Святим півострів Афон вважався ще з античних часів. Стародавні греки звели тут безліч храмів, присвячених Аполлону і Зевсу. Святилище Зевса називалося Афос, звідки і виникла назва півострова. За часів Олександра Македонського скульптор Хейрократ пропонував висікти з гори Афон величезний портрет царя. На щастя, Олександр від цього відмовився. Зараз всі монастирі на Афоні живуть за законами і постановами, які склалися у візантійську епоху. Навіть існуючі правила відвідування Святої Гори засновані на Золотій буллі візантійського імператора Костянтина Ченця (1060 г.), яка була лише трохи змінена за минуле тисячоліття.
Яніна - найбільше місто Західної Греції, що розкинулося біля берегів однойменного озера. Старі квартали міста відрізняються яскравим східним колоритом. Великою популярністю користуються предмети місцевих художніх промислів, особливо килими. З "культурних" пам'яток цікаві споруди XIII століття і музеї, в тому числі музей Алі-паші Тепеленський.
Греки - доброзичливі люди, що поєднують європейський стиль життя із південною гостинністю. У Греції існує традиція післяобіднього сну - з 15-00 до 17-00. Під час свого перебування Ви самі вирішуєте, чи слідувати цій традиції, або використовувати цей час з більшою користю. Можливо, Ви відчуєте на собі неквапливість грецького обслуговування і в якому-небудь ресторані Вам доведеться довго чекати своє замовлення або рахунок. Чайові в ресторані або таверні складають 10% від вартості замовлення, їх прийнято платити. Буває так, що офіціанти відразу включають їх в рахунок, тоді можна цього не робити.
Не слід входити в храми і монастирі в шортах, міні-спідницях, з відкритими плечима.
У великих містах таксисти можуть істотно завищувати рахунок, необхідно домовлятися заздалегідь. Розшукуючи що-небудь за адресою, майте на увазі, що вулиці з однаковими назвами можуть зустрічатися в різних районах. Уточнюйте район та орієнтири, тому що навіть таксисти точно не знають адресу. Водій таксі має право підбирати попутників без згоди інших пасажирів. Крім тогo, водії часто ігнорують правила руху - будьте обережні, якщо взяли машину на прокат. В Афінах дуже складно знайти місце для паркування.
Культурні, релігійні та побутові рекомендації
Греція є країною зі стійкими релігійними традиціями – до 90% населення сповідує православне християнство. Шанобливе ставлення до християнських символів та священнослужителів – об’єктивна вимога для побудови стосунків з місцевим населенням на основі взаємоповаги.
Свята гора Афон має особливий статус автономної чернечої області, яку суворо заборонено відвідувати жінкам.
Щодо назви Республіки Македонія
У розмові з громадянами Греції рекомендується уникати назви країни «Македонія», оскільки Македонією географічно називається північна частина Греції. А країну Македонія (Колишня Югославська Республіка) відповідно греки називають «Скоп’є».
З сувенірів рекомендується придбати декоративну кераміку ручної роботи, домашнє начиння, вирізану вручну з оливкового дерева, прикраси із золота, сири, мед, оливки, вино. З Греції часто привозять православні ікони, що продаються в крамницях і монастирях та виконані з використанням традиційної техніки.
100 – поліцейський відділ
171 – туристична поліція
166, 116 – швидка допомога
107 – аптека
106 – лікарні
Служба надзвичайних ситуацій
100 – найближчий поліцейський відділ
112 – загальна служба порятунку
108 – берегова охорона (у разі виникнення надзвичайних ситуацій на морі)
Контактну інформацію Почесних консульств України в Греції можна знайти за посиланням: http://greece.mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/honorable-consulates
Почесне консульство України у м.Патра: +302610272790
Почесне консульство України у м.Пірей: +302108910500
Громадські об’єднання та ініціативні осередки українців в Греції : http://greece.mfa.gov.ua/ua/ukraine-gr/ukrainians-in-gr
- Посольство України в Грецькій Республіці
Адреса: вул. Стефану Дельта, 2, м. Афіни, р-н. Філотеї, 152 37, Греція
Номер телефону: +30210 68 00 230
Номер гарячої лінії: +30 69 327 656 06
Електронна адреса: emb_gr@mfa.gov.ua
Посилання на сайт ЗДУ: http://greece.mfa.gov.ua
- Консульство України в Салоніках
Адреса: 546 25, Греція, м. Салоніки, вул. Кундуріоту 2, Греція
Номер телефону: +30 2310) 500 045, +306948050702 (у разі загрози життю або загибелі громадян України)
Електронна адреса: gc_grs@mfa.gov.ua
Посилання на сайт ЗДУ: http://thessalonici.mfa.gov.ua