USD = 41.60 грн.
EUR = 42.25 грн.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:

Держава в Центральній Європі, межує з Данією, Польщею, Чехією, Австрією, Швейцарією, Францією, Люксембургом, Бельгією та Нідерландами. Берлін - столиця і резиденція уряду; деякі міністерства розташовані в Бонні. Форма правління - парламентська республіка, форма державного устрою - симетрична федерація. Держава розділена на 16 частково незалежних федеральних земель. Німеччина є членом Європейського Союзу, НАТО і «Великої вісімки», претендує на постійне членство в Раді Безпеки ООН.

КЛІМАТ:

Через низький тиск взимку температура тримається в межах від -4° C до 0° C, але місцями може опускатися і до -20° C. Середня температура найхолоднішого місяця, січня -3 .. + 2° C, холодніше буває тільки високо в горах на південному кордоні: -6 ..- 10 ° C. У Берліні взимку тримається плюсова температура від +2 .. + 3° C до +22° C. Сніг випадає рідко і тримається недовго. Сніжне Різдво тут - велика рідкість. Дощі йдуть в основному в осінньо-зимовий період. 

ЧАС:

Відстає від українського на 1 годину.

СТОЛИЦЯ: 

Берлін.

МОВА: 

Державна мова - німецька.

НАСЕЛЕННЯ:

82,4 млн. людей.

РЕЛІГІЯ:

Більшість німців - християни, які становлять 64% населення країни. Римсько-католицька церква в Німеччині налічує 25 461 000 прихожан, або 30,97% населення країни (2007 рік). Євангельська церква Німеччини налічує 24 832 000 прихожан, або 30,2% населення країни (2007 рік). Об'єднує 22 лютеранські і реформатські регіональні церкви Німеччини. Частина віруючих складають мусульмани - близько 3.5 млн, або 4,26% населення країни (2008 рік). Православні - 1,14%.

ПРАВИЛА ВЗДУ-ВИЇЗДУ:

Ввезення і вивіз національної та іноземної валюти не обмежений. Готівкові суми більше 15 000 EUR потрібно декларувати. Для громадян ЄС, які подорожують в межах ЄС, митні обмеження відсутні. Для громадян країн, що не входять в ЄС, а також для всіх категорій відпочиваючих, обмежено ввезення наступних товарів: якщо товари придбані в країні ЄС і з них сплачені податки і мита, то безмитно ввозяться до 800 сигарет або до 200 сигар або 1 кг тютюну, до 10 л міцних спиртних напоїв (понад 22°), до 20 л міцного вина, 90 л столового вина, 110 л пива, інші товари на суму не вище 400 EUR. Якщо товари придбані поза межами ЄС - до 200 сигарет або 50 сигар, або 250 гр тютюну, до 2 л столового вина, до 1 л міцних спиртних напоїв, або 2 л спиртних напоїв міцністю до 22°, або 2 додаткових літра столового вина, до 60 мл духів, або 250 мл туалетної води, інші товари на суму не вище 60 EUR. Заборонено ввезення м'яса і м'ясних виробів, наркотиків, отрут, психотропних речовин, зброї. Заборонено вивезення пального: при проходженні на автомобілі в запасній каністрі повинно бути не більше 10 л. Німецькі митники нерідко цікавляться, чи везуть пасажири горілку і сигарети. Вони можуть навіть ввічливо, але наполегливо попросити відкрити валізу або сумку.

ГРОШІ:

Грошова одиниця: євро / EUR (1 євро = 100 євроцентів). Банки працюють з понеділка по п'ятницю з 8:30 до 13:00 (іноді до 14:00 або 15:00), в четвер - до 17:00 або 18:00 з годинною перервою на обід. Відділення банків в аеропортах і на великих вокзалах працюють з 6:30 до 22:30, в тому числі і у вихідні. Обмін валюти можливий в банках і спеціалізованих обмінних пунктах, а також в готелях і на головпоштамі (у великих містах вони працюють щодня і цілодобово). Кредитні картки приймаються практично у всіх великих магазинах, АЗС, ресторанах, кафе і готелях. Зняти готівку з картки можна в банкоматах (Geldautomat).

ТРАНСПОРТ:

Система громадського транспорту в Німеччині - одна з найефективніших в Європі. Є метро (U-bahn), міські електрички (S-bahn), автобуси і трамваї. Якщо користуватися міським транспортом, вигідніше придбати проїзний квиток на місяць за 40 EUR. Разові квитки (2 EUR) дійсні для всіх видів транспорту протягом двох годин після покупки без обмеження числа пересадок. Квиток «Kurzstreckentarif» (один - 1,5 EUR, чотири квитки - 4,5 EUR) дає право проїхати шість зупинок на автобусі або три на метро або приміському поїзді. За 7,5 EUR можна придбати квиток на один день, груповий квиток на один день (проїзд двох дорослих і трьох дітей) - 12 EUR, на тиждень - 20 EUR. Картка «WelcomeCard», по якій один дорослий і троє дітей можуть їздити на всіх видах транспорту, а також безкоштовно або зі знижкою в 50% відвідати музеї, театри та екскурсії, коштує 8 EUR і діє один день (а її варіант вартістю 15 EUR діє два дні). Всі квитки можна придбати в спеціальних автоматах на станціях метро і приміських поїздів. Квитки треба компостувати в червоних автоматах, які перебувають на платформах. Метро починає працювати з 4 ранку і закінчує між північчю і першою годиною ночі. Розклад поїздів далекого (DB) і приміського сполучення (Regionalbahn) в Німеччині об'єднані в єдину систему, що дозволяє легко планувати поїздки по країні. Незважаючи на часті пробки в «години пік», автобуси в Німеччині ходять за розкладом. Через передні двері дозволений тільки вхід, оплата проїзду - у водія. Таксі широко поширене, ціни варіюються відповідно зі складною системою розрахунку. В середньому поїздка коштує від 7 EUR, а для поїздок менше 2 км або коротше 5 хв. існує спеціальний тариф. Один кілометр коштує в середньому 1 EUR плюс 1,5 EUR за включення лічильника. Найняти таксі можна на вулиці або стоянці, а також викликати по телефону. Безквитковий проїзд цілком може стати підставою для внесення мандрівника в чорний список іноземців, небажаних для в'їзду до Німеччини. А так як контролери в метро - звичайне явище, та й штраф за безквитковий проїзд досить високий, краще не ризикувати і «зайцем» не їздити. У деяких містах введені пільгові розцінки на таксі в темний час доби для жінок. Службовці метро також викликають таксі для пасажирів після 20:00.

ОРЕНДА АВТОМОБІЛЯ:

Взяти автомобіль напрокат можна в більшості міст країни. Деякі фірми пропонують потижневу оплату і не враховують пройдені кілометри. Українському мандрівникові, щоб взяти машину напрокат, необхідно бути не молодше 21 року, мати кредитну картку і пред'явити водійське посвідчення міжнародного зразка. У будь-якому місті Німеччини можна взяти в оренду велосипед (крім плати за прокат при цьому береться застава). Більшість німецьких автодоріг обладнано велосипедними доріжками, тому пересуватися по країні на двох колесах цілком безпечно. Особливо зручний велосипед у невеликих містах і курортних центрах. Водій і пасажири на передніх і задніх сидіннях повинні бути пристебнуті ременями безпеки. У разі порушення цього правила штраф платить той, хто не пристебнувся. У Німеччині можна паркуватися на вулиці, а можна - на так званих «паркхаузах». Для інвалідів та жінок в них відведені місця ближче до виходу, в більш зручній зоні.

ЗВ'ЯЗОК:

З телефонної будки в Німеччині можна зателефонувати в будь-яку точку земної кулі. Як правило, в них є телефонні довідники. Є три види автоматів: одні приймають монети, інші - телефонні картки, треті - кредитні картки. Мінімальна сума, на яку реагує автомат при міжміській розмові - 20 cent. Якщо вартість розмови виявилася меншою, ніж сума, опущена в проріз автомата - він видасть здачу. Телефонні карти - Telefonkarte - можна купити на пошті і в газетних кіосках. Звичайно, можна зателефонувати і з готельного номера, але це буде значно дорожче (близько 4-6 євро за хвилину). Телефонний код Німеччини: 49. Якщо Ви користуєтеся телефоном в готелі, то Ви повинні будете сплатити абсолютно всі вихідні дзвінки, включаючи міські (за виключення дзвінків всередині готелю).

ГОТЕЛІ:

Напруга в електромережі - 220 вольт.

КУХНЯ:

«Візитна картка» Німеччини - пиво, сортів якого тут безліч, але найбільш популярні баварські світлі сорти: «Аугустінербрау», «Хакер-Пшорр», «Хофбрау», «Левенбрау», «Пауланер» і «Шпати». До пива подають печеню зі свинини з картопляними кнедликами або нюрнберзькі смажені ковбаски. Також широко відомі вина долин Рейну і Майна - легкі, з характерним фруктовим присмаком. У Німеччині, як, втім, і у всій Європі, поширені сандвічі - величезні бутерброди з різноманітною начинкою, вартість яких невелика, а порції за розміром зійдуть за непоганий обід. Правда, харчуватися ними довше, ніж дня два поспіль - сумнівна радість для шлунка. Ціни в кафе з німецької та іноземної кухнею приблизно однакові (в останніх, може бути, трохи дешевше). Але зате «німецькі» порції зазвичай більші. До речі, в німецьких кафе не рідкість, коли постійного клієнта (а їм можна стати вже з третього разу) проводжають безкоштовною чарочкою «на ціпок».

МАГАЗИНИ:

З понеділка по п'ятницю промтоварні магазини відкриваються між 9:00 і 10:00, а закриваються о 18:00 або 20:00. Існує так званий «довгий четвер», коли всі великі супермаркети працюють до 20:00. По суботах магазини відкриті до 16:00, а протягом чотирьох тижнів перед Різдвом, як правило, до 18:00. Продуктові магазини можуть починати роботу з 7:00. У більшості великих магазинів і в багатьох середніх діє система «tax-free», яка дає можливість повернути податок на додану вартість (до 10% від ціни покупки) при виїзді з країни.

Основні сезонні розпродажі - два рази на рік багато магазинів влаштовують розпродажі: речі сезону, який минає, пропонуються за зниженими цінами. Терміни зимового розпродажу: кінець січня - початок лютого, літньої: кінець липня - початок серпня. У Берліні знаходиться найбільший в Європі універсам KaDeWe (Kaufhaus des Westens - «Універмаг Заходу»). Це ні багато, ні мало 43 000 кв. м. торгових площ, сім поверхів, понад чверть мільйона найменувань товарів. На шостому поверсі KaDeWe є унікальний відділ делікатесів, в якому продається близько 500 сортів хліба і майже 1800 найменувань сирів. Крім того, в столиці Німеччини відкрито безліч невеликих дизайнерських магазинчиків, де можна купити дійсно ексклюзивну річ за цілком прийнятні гроші і бути впевненим, що знайти другу таку буде як мінімум важко.

ЧАЙОВІ:

Чайові складають приблизно 10% від суми рахунку.

ПАМ'ЯТКИ/ЕКСКУРСІЇ:

Мюнхен - друге за популярністю місто Німеччини після Берліна. Мюнхен - це великий музей архітектури під відкритим небом, тут є споруди в будь-якому стилі, а будівлі надзвичайно величні. Мюнхен - це знаменитий футбольний клуб «Bayern», гравців яких знають навіть не фанати футболу. У Мюнхені знаходиться одна з найбільших кіностудій Європи. Мюнхен - це дуже смачна кухня: прославлені марки пива, смажені ковбаски, солоні кренделі. І звичайно ж, Мюнхен - це місто, в якому проводиться Октоберфест - найбільше свято пива в усьому світі. Пам'ятки Німеччини в Мюнхені: Площа Марієнплац, Нова ратуша, Ринок Віктуалієнмаркт, Церква Фрауенкірхе, Палац Резиденц, Палац Німфенбург, Національний театр Баварії, Палац слави, Статуя Баварії, Олімпійський парк, Зоопарк Хеллабрун, Німецький музей, Церква Богоматері, Церква Святого Михайла.Нюрнберг - унікальне місто Німеччини. Життя тут вирує день і ніч, всі нові віяння сприймаються дуже активно, але при цьому відношення до своєї історії дуже трепетне. У Нюрнберзі дивним гармонійним чином поєднуються сучасність і минуле. Нюрнберг місто натхнення - багато великих відкриттів були зроблені саме тут. На сьогоднішній день, найвисокотехнологічні компанії мають в Нюрнберзі свої офіси. Пам'ятки Німеччини в Нюрнберзі: Будинок Дюрера, Фонтан "Шлюбна карусель", Нюрнберзький зоологічний сад, Церква Святого Лоренца, Німецький Національний музей, Музей транспорту, Виставкові зали Кунстхалле і Норісхалле, Будинок Кракова, Новий музей.

Франкфурт - найсучасніше і модне місто Німеччини. Це економічна столиця Німеччини. Щорічно тут проводиться величезна кількість виставок, ярмарків, конгресів і семінарів, половина з яких вважається найбільшими в своїх галузях. До Франкфурту можна сміливо приписувати епітет «найкращий». Тут найбільший великий аеропорт в Європі і найвищий хмарочосом в Європі. Але незважаючи ні на що Франкфурт залишається містом з багатою історією, яка ретельно оберігається. Пам'ятки Німеччини у Франкфурті: Собор St. Bartholomaeus Dom, Ратуша, Вежа Ярмарок Messeturm, Музей природознавства Зенкенберг, Німецький музей кіномистецтва, Парк Пальменгартен, Церква Святого Павла, Будинок-музей Гете.

Дрезден - великий індустріальний центр Німеччини, відомий як культурний центр і батьківщина саксонського фарфору. У Дрездені дві найвідоміші в усьому світі картинні галереї: «Старі майстри», в якій виставлені такі полотна як «Сикстинська мадонна» Рафаеля і кращі роботи Рембрандта, і «Нові майстри». Пам'ятки Дрездена в Німеччині: Дрезденська опера, Цвінгер, в якому знаходяться такі музеї як галерея "Старі майстри" і Музей порцеляни, Резиденція правлячої династії Веттинів, Тераса Брюля, Церква Хофкирхе.

Берлін - столиця Німеччини, одна з культурних столиць світу. У Берліні не один, а два центри - східний і західний. Вони довгий час розвивалися абсолютно незалежно один від одного. Після падіння Берлінської стіни, в місті виникли нові квартали з житловими будинками, культурними і торговими центрами. Тому в Берліні дуже складно позначити якийсь один центр. Також за задумом архітекторів, які планували місто, свій центр є у кожного кварталу, яких в місті багато. Берлін знаменитий безліччю цікавих театрів, музеїв, картинних галерей і, звичайно ж, Берлінської філармонією. Берлін є найбільшим транспортним вузлом не тільки Німеччини, але й усієї Європи. Життя в Берліні не завмирало ні на хвилину, навіть вночі на вулицях багато людей, а численні нічні заклади відкриті до ранку. 

ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБУВАННЯ В КРАЇНІ:

Існує стереотипна думка, що Німеччина - це країна порядку і педантизму. Це так і не так. Німці можуть і спізнитися, що робить їх миліше і зближує з нами. Перше, що кидається в очі - це незмінне "bitte" з незмінною посмішкою, якими зустрічають покупця в Німеччині в магазинах. Якщо у Вас немає конкретної мети, дайте відповідь "nur guken" ("подивимося") і обов'язково посміхніться у відповідь. Нерідко кажуть, що у німців не прийнято влаштовувати пізні вечірки. У молодого покоління це не так. Запросити гостей години на 8 - 9 вечора вважається цілком нормальним. Але в загальному в Німеччині люблять спокій і порядок. І краще не дзвонити увечері після 9 години. А ось вранці вже в 7 - 8 годин це цілком доречно. За винятком вихідних. Не дзвоніть в ці дні до 10 години. Можна сказати, що німці обожнюють музику і найчастіше своє дозвілля проводять разом з нею. Німці вважаються стриманою в емоціях нацією. Але в той же час при зустрічі, навіть з не дуже близькими друзями, цілком можуть почати обніматися і навіть цілуватися. При розмові з німцями треба намагатися не наближатися до них особливо близько, щоб фізично не вторгатися в так звану приватну зону. Це ж стосується черг. Притримати двері, посміхнутися у відповідь - такі жести уваги повсюдно поширені в Німеччині.

Просимо звернути Вашу увагу на першу вимогу прикордонних, митних та / або інших офіційних служб Німеччини, пред'являйте закордонний паспорт, авіаквиток, медичну страховку, ваучери і / або програму перебування, а також інші документи, які можуть зажадати пред'явити дані служби. Не намагайтеся жартувати з співробітниками офіційних служб Німеччини. Це може дуже погано скінчиться. Ми настійно рекомендуємо Вам зняти копію першої сторінки ОЗП, сторінки з візою і копію авіаквитка і зберігати ці папери окремо від оригіналів документів. Також ми рекомендуємо Вам завжди тримати при собі страховий поліс і уважно ознайомиться з умовами страхування, зазначеними в полісі. Пам'ятайте, що при виписці з готелю Ви повинні оплатити всі телефонні переговори, міні-бар та інші послуги, отримані Вами в готелі (пральня, платне телебачення і т.д.).

Предмети заборонені до ввезення в Німеччину: неліцензовані медичні препарати (наркотики), типу героїну, морфію, кокаїну, амфетамінів, барбітуратів, ЛСД і гашишу. Ножі, кинджали, кастети, телескопічні кийки і подібну холодну зброю. Порнографічні матеріали із зображеннями дітей (книги, журнали, фільми, відеозаписи, фотографії, комп'ютерні програми та ін.) Підроблені товари, що порушують права власників зареєстрованих товарних знаків, як, наприклад, годинник або компакт-диски з неліцензійними програмами м'ясні, рибні продукти , яйця, мед вироблені поза країнами ЄС, за окремими винятками.

Дозволено ввезення дитячого харчування та спеціальних харчових продуктів, застосування яких обумовлено медичними цілями.

Предмети обмежені до ввезення до Німеччини: вогнепальна зброя, вибухові речовини і боєприпаси, включаючи електрошокери та газові балончики. Живі тварини (ввезення тварин на територію Німеччини визначається спеціальними правилами). Хутро, слонова кістка, шкіра, опудало тварин чи птахів. Рослини, саджанці, насіння та цибулини. Довгохвильові радіопередавачі.

Увага! Туристи зобов'язані дотримуватися місцевих законів, норми поведінки, поважати традиції, культурні та релігійні звичаї. Недотримання законів тягне за собою до відповідальності. Необхідно виявляти обережність під час подорожі, дотримуватися правил особистої безпеки, стежити за збереженням свого майна і документів. Бережіть цінні речі в сейфі готелю, зробіть ксерокопію паспорта і візи. Ознайомтеся з умовами страхування зазначеними в страховому полісі! Рекомендується оплатити додаткову страховку з урахуванням специфіки подорожі.

СУВЕНІРИ:

Найкрасивіші, напевно, це колекційні керамічні чашки, із зображеннями німецьких міст і старовинних замків. Користується також великою популярністю берлінський ведмедик (символ міста), що зображують його на безліч сувенірах: від плюшевих ведмедиків до майстерно вирізаних з дерева статуеток і звичайних магнітів. Любителі екстравагантних сувенірів купують «повітря Берліна», запаяний в консервну баночку або опудало досить дивної істоти - баварського вольпертінгера (стверджують, що він мешкає в Баварських Альпах). Містичний персонаж - це тварина з тілом пугача, головою зайця, носом чаплі і лапами гусака. Сувеніри з Німеччини, які користуються особливою любов'ю і у самих німців - лускунчики, ляльки, солдатики, ангели і барабанщики. Особливо великий попит на таку сувенірну продукцію перед Різдвом.

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:

Телефон довідкової служби по всій Німеччині - 11-8-33 або 0-11-89 (платний);
Загальнонімецька довідкова служба російською мовою «Інфоексперт» - 0190-87-22-50;
Поліція - 110;
Швидка допомога і пожежна служба - 112 (безкоштовно);
Безкоштовний дзвінок за рахунок абонента, що викликається - 0130-801-007 ( «Дойче Телеком»);
Німецький Автомобільний Клуб ADAC (допомога на дорогах) - 19211;
Таксі - 030-9644, 030-210-202, 030-691-001, 030-261-026.

ПОСОЛЬСТВО НІМЕЧЧИНИ В УКРАЇНІ:

Канцелярія: м.Київ, вул. Б. Хмельницького, 25
Тел .: (+38 044) 247-68-00
Факс: (+38 044) 247-68-18
E-mail: kanzlei@german-embassy.kiev.ua
Web: www.german-embassy.kiev.ua  
Години роботи: 8.00-13.00, 14.00-17.15 (понеділок - четвер), 8.00-12.30, 13.00-15.30 (п'ятниця)