USD = 40.97 грн.
EUR = 41.90 грн.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ:

Чехія - держава в центральній Європі загальною площею 78,9 тис. кв. км. На півночі межує з Польщею, на сході зі Словаччиною, на півдні з Австрією, на заході та півночі - з Німеччиною. У ландшафті країни переважають височини і середньовисокі гори - Чеський масив, облямований хребтами Шумави, Чеський ліс, Крконоше і Чесько-Моравська височина. Найбільша річка - Влтава протяжністю 440 км.

КЛІМАТ:

Помірний, перехідний від морського до континентального. Тепле літо (липень +20 С) і прохолодна, волога зима (січень від 0 до -5 С). Опадів випадає 500-700 мм. на рік. Весна та осінь досить теплі, в гірських районах температура нижча, ніж на рівнинах, але не набагато, так як гірські масиви невисокі. Травень, червень та вересень - найкращі місяці для відвідування країни, квітень та жовтень - дешевша альтернатива, коли погода все ще досить тепла. Для відвідування гірськолижних курортів країни найбільш підходять січень та лютий. Час відстає від київського на 1 годину. Перехід на літній та зимовий час відбувається за центрально-європейським типом навесні та восени відповідно.

ЧАСОВИЙ ПОЯС:

Різниця в часі з Україною - відстає на 1 годину.

СТОЛИЦЯ: 

Прага. 

МОВА: 

Чеська, також зустрічається німецька, англійська, французька та російська мови.

НАСЕЛЕННЯ:

Близько 10,4 млн. людей, 94% - чехи, 3% - словаки, 1,3% - цигани, 0,6% - поляки, 0,5% - німці, а також інші народи.

РЕЛІГІЯ:

Більшість віруючих належать до римсько-католицької церкви.

ПРАВИЛА ВЗДУ-ВИЇЗДУ:

Іноземні громадяни можуть вільно ввозити та вивозити чеську та іноземну валюту. Сума, що перевищує 200 000 крон, повинна бути декларована. Невикористану чеську валюту можна конвертувати при виїзді з країни на вихідну, показавши квитанцію первинного обміну. Іноземці звільняються від сплати митних зборів, якщо ввезений ними товар кваліфікується, як товар для некомерційного використання, за умови, що загальна вартість його не перевищує суму 6000 чеських крон або 160 доларів США. Ввезення алкогольних напоїв, тютюнових виробів і деяких інших товарів лімітується. На одну особу можна ввозити до 200 шт. сигарет або 100 шт. сигарил, або 50 шт. сигар, або 250 гр. тютюну, до 1 л. міцних спиртних напоїв або 2 л. вина, до 50 гр. парфумерії або 0,25 л. туалетної води, а також ліки та інші медикаменти - в кількості, необхідній для забезпечення мінімальних особистих потреб. Тютюнові вироби можуть бути ввезені тільки особами старше 16 років, алкогольні - старше 18 років. Безмитно ввозяться подарунки на загальну суму 3000 крон (вивіз подарунків та сувенірів не обмежується будь-якої сумою). Продукти харчування обов'язково повинні мати маркування терміну придатності. Без дозволу банку країни заборонено ввезення золота в злитках, у вигляді пластин або монет. Заборонено ввезення нелегально виданих друкованих матеріалів. При вивезенні, обов'язковому митному контролю підлягають зброя, предмети старовини та мистецтва, вироби із золота і дорогоцінних металів. Вивіз пам'ятників культури заборонений. алкогольні - старше 18 років. Безмитно ввозяться подарунки на загальну суму 3000 крон (вивіз подарунків і сувенірів не обмежується будь-якої сумою). Продукти харчування обов'язково повинні мати маркування терміну придатності. Без дозволу банку країни заборонено ввезення золота в злитках, у вигляді пластин або монет. Заборонено ввезення нелегально виданих друкованих матеріалів. При вивезенні обов'язковому митному контролю підлягають зброя, предмети старовини і мистецтва, вироби з золота і дорогоцінних металів. Вивіз пам'ятників культури заборонений.

ВАЛЮТА:

Чеська крона (CZK) дорівнює 100 геллерам. В обігу знаходяться купюри номіналом 20, 50, 100, 200, 500, 2000, 5000 крон та монети номіналом 10, 20, 50 геллерів і 1, 2, 5 і 10 крон. Обмінний курс досить стабільний. Обмінні пункти зазвичай беруть комісію (від 10 до 30%), тому краще шукати обмінні пункти з написом "0% comission" або заздалегідь цікавитися реальним курсом. При обміні валюти в центральних пунктах обміну, потрібен паспорт, за яким виписується квитанція, необхідна для зворотного обміну валюти при виїзді з країни. У банках, готелях, великих магазинах і ресторанах приймаються до оплати єврочеки та кредитні картки. У містах - маса банкоматів, в яких в будь-який час можна за кредитними картками отримати чеські крони. Туристичні чеки переводяться у готівку у великих туристичних центрах і в більшості банків. Є можливість на відшкодування ПДВ, що становить 25% на більшість споживчих товарів (на послуги та на бензин та продовольчі продукти - 5%). Можливо отримати знижку з купленого товару в розмірі ПДВ (до 22 %) за умови покупки в одного продавця протягом одного дня на суму 2,5 тис. крон. Куплений товар турист повинен особисто вивезти за кордон Чехії не пізніше, ніж через 60 днів з дня покупки, отримавши підтверджуючу позначку на бланку документа, прикладеного до товарного чеку. Право на повернення ПДВ дійсне протягом 3 місяців, починаючи із закінчення календарного місяця, в якому вони виконали купівлю. Кількість товару не повинна перевищувати особисту потребу, а сам товар повинен бути призначений виключно до особистого споживання. Не проводиться повернення ПДВ за продовольчі товари, алкогольні напої та тютюнові вироби, бензин та ін. Повернення ПДВ за куплений товар проводиться тільки продавцем цього товару на місці покупки.

ТРАНСПОРТ:

Дуже зручний вид транспорту для поїздки по Чехії - автобус. Лінії обслуговуються порівняно комфортабельними і здебільшого новими автобусами з відкидними кріслами. Розклад дотримується бездоганно. Після 24:00 рух транспорту припиняється. На зупинках, поряд з білими табличками маршрутів, висять темно-сині нічні маршрути. Поруч, як правило, висить розклад руху із зазначенням всіх зупинок та часу прибуття. Прага має три лінії метро, ​​позначені буквами A, B, C, і три пересадочні станції. Потяги ходять кожні 5 хв., В годину пік - кожні 3 хв., а ввечері інтервали зростають до 10 хв. Від однієї станції до іншої поїзд йде не більше 1,5 хв., так що іноді в центрі міста одну зупинку простіше пройти пішки. Перший поїзд відходить від початкової станції в 4.45, а останній опівночі. У центрі міста ходить лише трамвай. Трамвайна мережа дуже розвинена - на ньому можна доїхати майже в будь-яку точку Праги. Ходять вони досить часто - раз в 10-15 хвилин. Купіть картку з позначенням маршрутів, і Ви легко зможете переміщатися від одного цікавого об'єкта до іншого, спостерігаючи бурхливе міське життя не втрачаючи часу на метро. Влітку можна зробити поїздку по окружній трасі на історичному трамваї, який зупиняється на кожній зупинці, і в якому квитки продає, як 100 років тому, кондуктор у вагоні. Разові квитки на всі види транспорту з можливістю пересадок коштують 12 крон, а на короткі дистанції (до 3 зупинок на метро або 15 хвилин на автобусі або трамваї) - 8 крон, квиток для багажу - 9 крон. Квиток без права на пересадку коштує 6 крон, він дійсний на проїзд до 4 станцій метро (не більше 30 хвилин їзди), або 15 хвилин на проїзд автобусом або трамваєм. З 8:00 до 20:00 квиток дійсний протягом однієї години з того моменту, як Ви вставите його в компостер. В інші години та у вихідні дні можна абсолютно законно їздити з одним квитком протягом півтори години. Абонементний квиток: 50 крон на 1 день, 130 крон на 3 дні, 190 крон на тиждень і 240 крон на два тижні. Квитки при вході в трамвай, автобус або метро потрібно прокомпостувати і зберігати на випадок контролю. Контролерів можна і не зустріти, але це буває рідко. Штраф - 300 крон. Празькі таксі належать різним компаніям, тому і тарифи в них встановлені різні (в середньому 1 км. пробігу коштує близько $ 0,44, проїзд в межах міста не перевищує $ 5,5, а до аеропорту - $ 20). Найдорожчі таксі обслуговують престижний центральний район Вацлавське Намести або працюють у Карлова моста. Крім того, празькі таксисти відомі своєю схильністю до обрахунку іноземців. Сідаючи в машину, заздалегідь поцікавтеся цінами та переконайтеся, що лічильник включений, попередивши водія, що за проїзд хочете отримати квитанцію.

ОРЕНДА АВТОМОБІЛЯ:

Правосторонній рух. Правила руху та дорожні знаки в Чехії відповідають західноєвропейському стандарту. Дійсні міжнародні водійські права. Необхідний також техпаспорт машини і страховка на автомобіль. Іноземний турист повинен мати з собою такі документи: дійсні водійські права, техпаспорт транспортного засобу, поліс страхування транспортного засобу (т.зв. "зелену карту", дійсну протягом усього періоду перебування на території ЧР) та страхування на випадок аварії або нанесення збитку. З недавнього часу в Чехії введена плата за користування автострадою. Необхідно на прикордонному пункті або завчасно в страховій компанії купити талон (14 $), з яким по Чехії можна їздити протягом цілого року. Хоча за останні роки на кордоні відкрито багато нових пропускних пунктів, при складанні графіка поїздки треба зважати на можливість великих заторів.

ЗВ'ЯЗОК:

У Празі є номери, що складаються як з 6, так і з 7 цифр. По місту дуже багато телефонів-автоматів, які працюють від телефонних карт. Карти продаються в тютюнових і газетних кіосках. Для переговорів рекомендується купувати карти найбільшого номіналу - 450 CZK. Телефонний дзвінок з будь-якого готелю обійдеться значно дорожче. Міжнародні телефонні коди: Прага - 2, Брно - 5, Карлови-Вари - 17, Міст - 35, Оломоуц - 68, Острава - 69, Пардубіце - 40, Пльзень - 19, Усті-над-Лабем - 47, Ческе-Будейовіце - 38, Високе-Місце - 468, Гавиржов - 69, Злін - 67, Кладно - 312, Німбурк - 325, Ческі-Крумлов - 337, Ческі-Брод - 203.

КУХНЯ:

Досить різноманітна і поєднує в собі риси як європейських шкіл, так і національні компоненти. Обов'язково спробуйте знамениту цибульну або часникову юшку або страви старовинної кухні, такі як паштет з дичини або млинчики з прісного тіста зі сливовим джемом. Візитною карткою чеської кухні вважаються знамениті кнедлики найрізноманітніших типів: картопляні або пшеничні, з салом, фруктами або іншими начинками. Обов'язково слід спробувати національну чеську кухню - тушковану свинину з капустою і кнедликами, смаженого гусака з тим же гарніром, або паніровану в сухарях свинину з картопляним салатом, конвертики з свинини із спаржею, сиром і рубаною шинкою, десятки соpтів копченостей, окоpока, сальтисон, ковбаси , цільну смажену качку, гарячі pyблені pyлети з pізного соpту м'яса, солодкі млинчики "палачинка" з варенням, морозивом і шоколадним соyсом, пиріг "апфельштpyдель" з горіхами, корицею та родзинками. І, звичайно ж, знамените "печене вепрове коліно". Добре відома і празька шинка - "шунка". Улюблені вегетаріанські страви чехів - начинені фруктами кнедлики та смажений в сухарях сир. Спробуйте справжній празький "бутерброд" - скибочка білого хліба з рясним і смачним гарніром або "картофляник" ( "брамборак") - смажений делікатес з картоплі. Чеський національний напій, безсумнівно, пиво, деякі сорти якого відомі далеко за межами країни. Кожен з місцевих сортів пива, володіє своїм смаком, тому вибрати кращий - це досить велика проблема. Знамениті "Пльзенський Урквелл", "Плзенський Праздрой", "Будвар", "Гамбрінус", "Старопрамен" або міцне пиво "Велкопоповіцький Козел" та багато-багато інших, всіх не перелічити. Незалежно від місця приготування пива і його технології, всі сорти відрізняються якимсь особливо "по-чеськи" насиченим смаком та ароматом. У центральній і південній Моравії виготовляють прекрасні місцеві вина, що займають гідне місце серед кращих європейських вин. Знаменитий чеський лікер "Бехеровка", вироблений в Карлових Варах, настояне на 42 травах, який давно вже придбав міжнародну популярність. Найбільш популярні міцні спиртні напої - "сливовиця" (сливова горілка) і "абсент" - 72-градусний полиновий напій голубувато-зеленого кольору, заборонений до продажу в інших країнах.

ЧАЙОВІ:

У ресторанах чайові не перевищують 10% від загальної вартості замовлення. Стільки ж платять за таксі та послуги гідів. Електрика: 220 В./ 50 Гц., Євростандарт, триполюсно заземлена вилка штепселя з двома штирями та одним отвором.

ПАМ'ЯТКИ / ЕКСКУРСІЇ:

Замок Глибока над Влтавою вважається найромантичнішим і найбільш відвідуваним замком на території Чеської Республіки. Відвідувачі можуть побачити багате дерев'ян облицювання стін, безліч дорогоцінних знарядь та броні в збройовій палаті, найбільшу колекцію гобеленів в країні. Навколо замку находиться прекрасний англійський парк з рідкісними видами дерев. На території, прилеглій до фортеці, розташовані заповідники та мисливські замки. Замок Орлик був побудований в XIII столітті як невелика королівська фортеця для охорони броду через річку Влтаву і уособлював могутність королівської влади. Замок розташований на високій скелі, за своїм становищем нагадує орлине гніздо.

Замок Карлштейн займає виняткове становище серед чеських замків. Він виник не в якості центру управління маєтком або королівської резиденції, а був призначений для зберігання реліквій, включаючи імператорські коронаційні регалії.

Замок Конопіште , мабуть, найкрасивіший з усіх замків Середньовічної Чехії. Ця фортеця з сімома баштами, двома підйомними мостами і потужними кріпосними стінами, бала побудована за зразком французьких костелів в кінці XIII століття. Протягом століть замок неодноразово перебудовувався та змінював своїх власників - представників лицарських родів та знаті.

Замок Мельник розташований на злитті двох найбільших чеських річок, Влтави і Лабе. Він розташувався на стратегічно вигідному місці, де до нього, на рубежі IX і X століть, знаходилося старе слов'янське укріплення. Побудований Пржемисловичами, замок поклав початок будівництва міста, який незабаром перетворився в резиденцію дружин чеських князів та королів.

Замок Добриш , один з найвідоміших замків Чехії, побудований в стилі рококо, був споруджений у другій половині XVIII століття за проектом придворного французького архітектора де Коттейо. Замок являє собою дивовижний зразок галантної епохи Людовика XV на чеській землі.

Замок Крживоклат , розташований всього в 40 км від Праги, один з найцікавіших готичних замків Центральної Європи, найстаріший і найбільш добре збережений мисливський замок чеських королів. Він знаходиться в мальовничій долині річки Бероунки, в кращих мисливських угіддях Чехії.

Замок Сихров , "різьблене диво Чехії", овіяний таємницями і легендами про привидів. Замок розташований в мальовничому куточку північної Богемії під назвою "Чеський рай", на рубежі трьох гірських ланцюгів.

Фортеця Кокоржин , романтичний замок 14 століття, розташований на високій скелі над Кокоржинською долиною в 45 км на північ від Праги. Видом на навколишні простори та природний заповідник, можна помилуватися з оглядової 38-метрової вежі замку або з галерей, що проходять по міських стінах.

Фортеця Терезін , невелике місто, розташоване в 60 км від Праги. Було побудоване в XVIII столітті і назване на честь імператриці Марії Терезії. Перебуваючи на шляху проходження з Праги до Дрездена, Терезін був побудований як місто-гарнізон у вигляді фортифікаційного укріплення з метою опору прусської експансії. Фортеця належала до кращих зразків фортифікаційної архітектури свого часу. Найсумнішим періодом в її історії стали 1941-1945 роки, коли тут був створений нацистський концентраційний табір - єврейське гетто, куди крім чеських і моравських євреїв звозили євреїв з Німеччини, Австрії, Словаччини, Угорщини, Голландії та Данії.

Чеський Штернберк , що підноситься над річкою Сазавой, був заснований в 1240 році і до цих пір знаходиться у володінні прямих нащадків засновників замку. Сьогоднішній господар граф Зденек з Штернберк живе в замку зі своєю сім'єю.

Чеська Швейцарія - унікальний за своєю красою природний парк, розташований на території Північної Чехії, майже біля самого кордону з Німеччиною, вражає своєю первозданною красою і величчю. Тут є все, що необхідно справжньому туристу-мандрівникові для прекрасного відпочинку: казкові густі ліси, романтичні гірські ріки, глибокі каньйони, мальовничі долини, скелі, приголомшливі своєю вигадливістю й величчю, найчистіші повітря і вода, пам'ятники старовини, широкі можливості для активного відпочинку.

Чеський рай - це невелика місцевість, розташована в північно-східній частині Чехії, площею 95 км2, за своєю формою нагадує рівносторонній трикутник, у вершинах якого лежать міста Млада Болеслав, Турнов, Їчін. Назва регіону якнайкраще відображає унікальність цього природного заповідника, який з 1954 року перебуває під охороною держави. Чеський Рай завжди був місцем паломництва великої кількості туристів, вони ж і дали назву регіону. Це чудове місце для активного відпочинку на природі, піших походів по численним туристичним трасам, сходжень на скельні башти, сплавів на плотах по гірській річці, верхової їзди, рибалки, походів на гірських велосипедах.

ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБУВАННЯ В КРАЇНІ:

ФЕСТИВАЛІ. Фактично кожен день в Чеській Республіці відзначається день якого-небудь святого, Прага ж "насичена" всілякими карнавалами, фестивалями та святами буквально "до межі". 30 квітня в Празі проходить барвиста чеська версія "Вальпургіснахт" ( "паленої Чародейнік") - дохристиянський по суті фестиваль спалювання відьом, покликаний сприяти відображенню сил зла. Висока культура заходів і широка міжнародна участь, характерні для фестивалю "Празьке яро" (Празька Весна). Міжнародний фестиваль музики проходить в квітні-травні, празький Міжнародний Книжковий Ярмарок - у травні, а знаменитий міжнародний Фестиваль Моцарта - у вересні. У Брно також проводиться велика кількість різних міжнародних ярмарків. Найбільш відомі щорічні (вересень) Міжнародні Машинобудівні ярмарки Брно, проведені на великій виставковій території з сучасними павільйонами. У Карлових Варах проходять Літній фестиваль опери та оперети, європейський фестиваль туристичних фільмів, джазовий фестиваль, фортепіанні конкурси, симфонічні концерти. На Міжнародному кінофестивалі, який проводиться щорічно на початку липня, можна побачити багатьох зірок світового кіно. У Пелгржімові проводиться щорічний фестиваль рекордів і курйозів (червень), переможці якого потрапляють до Книги рекордів Гіннеса, який проводиться щорічно на початку липня, можна побачити багатьох зірок світового кіно. У Пелгржимові проводиться щорічний фестиваль рекордів і курйозів (червень), переможці якого потрапляють до Книги рекордів Гіннеса.

СУВЕНІРИ:

Прага - це пивні ріки, закупорені в різнокаліберні банки і пляшки, скляні дрібнички, кумедні маріонетки, олов'яні солдатики, гітари, бехеровка з ароматом гірких трав і смаком аптеки, а також семидесятиградусний абсент, заборонений у багатьох європейських країнах. На перетині вулиць Narodni і Namesti Ви знайдете магазин холодної зброї "Repuliki", де можна придбати мечі, списи, обладунки та пістолети. Чеські аксесуари зі шкіри - рукавички, сумки, ремені, гаманці - відмінної якості. Жінкам також буде цікаво зайти в магазин парфумів, де продаються мішечки, баночки, кошики з ароматичними рідинами, травами, лавандою та корицею. На Карловому мосту продають модні прикраси. Але не поспішайте витрачати крони в Празі - як і будь-яка столиця, вона грішить завищеними цінами. Декілька годин на автобусі - і Ви в Карлових Варах, знаменитих своїми гарячими джерелами. Бехеровку виробляють саме тут, її творець аптекар Ян Бехер жив в Карлових Варах, і сім'я Бехера зберігає секрет цього виробництва. Бехеровка жартома називають тринадцятим джерелом, тому що деякі відпочиваючі, втомившись від мінеральних пияток, наливають її в маленьку плоску кухоль з носиком (вона коштує 70-90 крон і призначена для того, щоб пити гарячу воду, якавже трішки прохолола). У вітринах магазинів Карлових Вар світиться богемський кришталь, намиста та фігурки тварин, червоніють гранати - через високий вміст заліза вони тут надзвичайно червоні. Якщо купуєте кришталь, збережіть чек, щоб пред'явити його на митниці і довести, що Ви не вивозите антикваріат. У діловій частині міста ціни скромніші, проте доречний торг і ціни не відрізняються від заводських. Напис "Sleva" означає розпродаж. Дуже незвичайний карловарський сувенір - троянда, вміщена в джерело. Через деякий час, просочившись солями, вона стає бурою і скам'янілою. Багато хто купує тут для презентів знамениті вафлі з різноманітними наповнювачами, приготовані на карловарській воді. В цьому місті косметика виготовляється на мінеральній цілющій воді. Якщо ви заїдете на пивоварні заводи, наприклад в Плзень чи Крушевіце, отримаєте в подарунок пивні кухлі з символікою. Їх можна купити і в звичайних крамницях. А підставки під кружки можна вважати безкоштовними сувенірами.

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ:

Поліція - 158
Швидка допомога - 155
Пожежна команда - 150
Дорожня аварійна служба - 154

ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ В ЧЕСЬКІЙ РЕСПУБЛІЦІ:

16000, Ch. de Gaulla 29, Praha 6, Bubenech
Ceska Republika
Тел.: +10 420 (2) 312 2000
Факс: +10 420 (2) 312 4366
E-mail: emb_cz@mfa.gov.ua